Kino „Odrodzenie” w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Marcin (dyskusja | edycje) z dnia 10:18, 24 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


Kino działające w Olsztynie w latach 1949-1966.

Kino Odrodzenie
Źródło: nadesłane przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Kino Odrodzenie
Źródło: nadesłane przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Historia

Kino Odrodzenie otwarto 7 października 1949 r. w przedwojennym budynku Hotelu Deutsches Haus. Wypalone mury hotelu rozebrano po wojnie na cegłę z myślą o odbudowie pozostawiając jedynie jego najstarszą część, czyli budynek dawnego „Capitolu” – kina zaprojektowanego przez Ericha Mendelsohna (w miejscu sali teatralnej hotelu). Po dwóch latach remontu w tej właśnie części budynku uruchomiono kino. Kino funkcjonowało do 1966 r. Mimo ponawianych remontów stan techniczny budynku pogarszał się z roku na rok. Złożyły się na to skutki zniszczeń wojennych, wypalenie wnętrza budynku, osłabienie fundamentów po podniesieniu poziomu wód powierzchniowych w wyniku zniszczenia wodociągów i kanalizacji, niewłaściwie przeprowadzona odbudowa oraz wzmagający się ruch uliczny, co powodowało pękanie murów. W latach 60-tych stale zamknięty był jeden z balkonów grożący zawaleniem, z czasem zamknięto również drugi. Kino zakończyło działalność nagle 7 lipca 1966 r. Konieczną rozbiórkę budynku rozpoczęto w lutym 1967 r. Wyposażenie kina zostało przekazane innym podobnym placówkom.


Charakterystyka

Przez cały okres działalności kino posiadało kategorię I. Dysponowało 529 miejscami, z czego 390 na parterze, 107 na pierwszym balkonie i 44 na drugim balkonie. Wyposażone było w polskie projektory typu AP.1.

Działalność

Pierwszym wyświetlonym w sali filmem był sowiecki obraz pt. Harry Smith odkrywa Amerykę, z polskim dubbingiem. Ostatnimi natomiast, angielski film Fatalny list oraz węgierski Dworek czterech dziewcząt.

Ciekawostki

Kino oddano do użytku w stanie surowym w „Miesiącu Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”. Pośpiech w budowie spowodował liczne usterki, jak np. brak kanałów wentylacyjnych, odwrotnie wstawione drzwi i inne.

Bibliografia

  1. Bętkowski, Rafał: Dziesiąta Muza w Olsztynie: przegląd historii kin olsztyńskich. Cz. 2. / Rafał Bętkowski // „Debata”. – 2009, nr 10, s. 39-43.