Katarzyna Kurgan-Romańczuk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 07:10, 8 cze 2017

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Grafik, projektant, malarka


Biografia

Katarzyna Kurgan-Romańczuk w larach 1992-1993 studiowała w Ecole des Arts Decoratifs w Strasburgu, we Francji. W 1993 r. wróciła do Polski i studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Akademię ukończyła w 1998 r. dyplomem magisterskim z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliana Pałki. Wykładowcami artystki byli m.in. Jerzy Duda-Gracz, Ewa Pełka oraz Franciszek Starowieyski. Po latach pracy w Warszawie zamieszkała w miejscowości Gudniki, nieopodal Reszla. Aktywnie włączyła się w życie mieszkańców. W szkole podstawowej w Bredynkach została opiekunem warsztatów malarskich.

Twórczość

Artystka jest autorką komputerowej grafiki użytkowej i artystycznej. Ma w swoim dorobku ponad 1000 projektów graficznych. Jest autorką wielu identyfikacji wizualnych firm – ich logotypów i reklam. „Obecnie zajmuje się tworzeniem plakatów o tematyce społecznej – jej bunt i niezrozumienie otaczającego nas świata ma wyraz w jej twórczości graficznej i malarstwie. Na Mazury przyjechała w zeszłym roku [2010 r.] zachęcona przez jej mentora artystycznego F. Starowieyskiego, aby z tych ludzi, tej natury i tych pejzaży czerpać inspiracje do dalszej twórczości [1]. W swojej twórczości artystycznej wykorzystuje grafikę komputerową, fotografię cyfrową oraz malarstwo. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz wystaw indywidualnych (m.in. w Reszlu w 2011 r.)

Nagrody

  • Nagroda Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury (2017)[2]

Bibliografia

  • Kilanowska, Beata: Wystawa prac Katarzyny Kurgan-Romańczuk / Beata Kilanowska // „Życie Kętrzyna”. – 2011, nr 20, s. 7.

Przypisy

  1. Kilanowska, Beata, Wystawa prac Katarzyny Kurgan-Romańczuk, „Życie Kętrzyna”, 2011, nr 20, s. 7
  2. http://olsztyn.wm.pl/444767,Kulturalne-nagrody-Prezydenta-Olsztyna.html

Zobacz też

  1. Galeria zdjęć mazurskich [1]
  2. Relacja z wystawy w Reszlu [2]