Kapela Ostródzianie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
[[Image:ostrodzianie.jpg|thumb|right|250px| Źródło: [http://www.ck.ostroda.pl/kapela/ http://www.ck.ostroda.pl] ]]
 
Zespół ludowy z Ostródy.
 
  
 +
Zespół Śpiewaczy "Wrzosy"
 
== Skład ==
 
== Skład ==
 
   
 
   
*[[Gerard Kowalkowski]] - diabelskie skrzypce - kierownik zespołu  
+
Obecny skład zespołu:
*[[Igor Garasymczuk]] - akordeon
+
Bogumiła Siedlecka – kierownik zespołu
*[[Stanisław Sadowski]] - akordeon
+
Czesława Żyłka
*[[Wiesław Wesołowski]] - klarnet
+
Józefa Pianka
*[[Wiesława Tworzydło]] - śpiew
+
Zofia Śledzińska
*[[Irena Kowalkowska]] - śpiew
+
Wanda Mierzejewska
*[[Marianna Wojtun]] - śpiew
+
Jan Mierzejewski
*[[Bożena Tyszer]] - śpiew
+
Bernarda Majek
*[[Michał Szurgot]] - kontrabas
+
Kazimiera Klobuszeńska
*[[Jan Piękoś]] - skrzypce
+
Halina Zawistowska
 +
Janusz Ałaj – instruktor muzyczny
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 
   
 
   
Działalność kapeli rozpoczęła się w 1986 r. Początkowo było to tylko dwóch muzyków, obecnie grupa składa się z 6 instrumentalistów i 4 śpiewających pań. W latach 1990-1994 r. kapelę prowadził [[Janusz Poświata]], uzdolniony muzyk znacznie podniósł poziom artystyczny grupy. Repertuar kapeli obejmuje różne gatunki muzyki, utwory z Warmii i Mazur, krakowskie, mazowieckie, wileńskie, kolędy, a także folklor różnych narodów. Zespół wielokrotnie koncertował zarówno w kraju i za granicą np.: na Litwie, w Rosji, Niemczech, na Ukrainie. Grupa działa przy [[Centrum Kultury w Ostródzie]].
+
Zespół „Wrzosy” powstał w listopadzie 2006r. z inicjatywy Janusza Ałaja. Pierwszymi członkami zespołu byli: Stefan Bałdyga – kierownik zespołu, Maria Drobot, Czesława Żyłka, Józefa Pianka, Zofia Śledzińska. W późniejszych latach dołączyli: Zofia i Jan Kowalczyk oraz Janina Ostaszewska. Instruktorami muzycznymi byli: Jan Lewandowski (2008-009) oraz Sławomir Gutysz (2009-2011).  
 +
Mimo trudnych chwil zespół przetrwał i dzisiaj może się pochwalić wieloma sukcesami, które zdobywa. Zespół bardzo często występuje – w latach 2009 do 2011 wystąpił 120 razy. Występuje nie tylko na terenie naszego powiatu ale również na terenie całego kraju.
 +
 
  
 
== Nagrody ==
 
== Nagrody ==
  
*II miejsce w [[Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lidzbarku Warmińskim|Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych, Lidzbark Warmiński]] (1988)
+
- występ w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie w 2010r. na XIII Zjeździe Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
*I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel w Mrągowie (1989)
+
- występ na spotkaniu przedwyborczym z Kandydatem na Prezydenta RP Bronisławem Komorowskim w Działdowie ( 02 lipiec 2010r)
*I miejsce w [[IX Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Jeziorany '95|IX Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych Jeziorany '95]] (1995)
+
- występy podczas prezentacji stołów świątecznych
*Nagroda Ministra Kultury za propagowanie folkloru Warmii i Mazur (1996)
+
w Warszawie i Olsztynie
*Wyróżnienie w [[X Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Jeziorany '97|Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych Jeziorany '97]] (1997)
+
- zespół otrzymał Wyróżnienie Juranda w 2011r. nadanego przez Kapitułę Juranda  Powiatu Szczycieńskiego za szczególne osiągnięcia w sferze kulturowej.
*Wyróżnienie na [[Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach|Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach]] (2002)
+
- zespół  ma nagrane 3 płyty.
*Wyróżnienie w [[Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Jezioranach|Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Jezioranach]] (2004)
+
- kilkukrotny występ w Radio Olsztyn w audycji „Raz na ludowo”
 +
- wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca na festiwalach muzycznych seniorów  w wielu miejscach województwa warmińsko-mazurskiego.
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
#Jarmołowicz, Włodzimierz: ''Na ludową nutę'' / Włodzimierz Jarmołowicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2010, nr 153, s. 10.
+
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
*Informacje o zespole na stronie: [http://www.ck.ostroda.pl/kapela/ http://www.ck.ostroda.pl]
 
[[Category:1981-1990]]
 
[[Category:1991-2000]]
 
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 
[[Category:Muzyka ]]
 
[[Category:Zespoły i grupy artystyczne]]
 
[[Category:Etnografia]]
 
[[Category:Powiat ostródzki]]
 

Wersja z 11:57, 26 kwi 2012

Zespół Śpiewaczy "Wrzosy"

Skład

Obecny skład zespołu: Bogumiła Siedlecka – kierownik zespołu Czesława Żyłka Józefa Pianka Zofia Śledzińska Wanda Mierzejewska Jan Mierzejewski Bernarda Majek Kazimiera Klobuszeńska Halina Zawistowska Janusz Ałaj – instruktor muzyczny

Historia

Zespół „Wrzosy” powstał w listopadzie 2006r. z inicjatywy Janusza Ałaja. Pierwszymi członkami zespołu byli: Stefan Bałdyga – kierownik zespołu, Maria Drobot, Czesława Żyłka, Józefa Pianka, Zofia Śledzińska. W późniejszych latach dołączyli: Zofia i Jan Kowalczyk oraz Janina Ostaszewska. Instruktorami muzycznymi byli: Jan Lewandowski (2008-009) oraz Sławomir Gutysz (2009-2011). Mimo trudnych chwil zespół przetrwał i dzisiaj może się pochwalić wieloma sukcesami, które zdobywa. Zespół bardzo często występuje – w latach 2009 do 2011 wystąpił 120 razy. Występuje nie tylko na terenie naszego powiatu ale również na terenie całego kraju.


Nagrody

- występ w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie w 2010r. na XIII Zjeździe Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - występ na spotkaniu przedwyborczym z Kandydatem na Prezydenta RP Bronisławem Komorowskim w Działdowie ( 02 lipiec 2010r) - występy podczas prezentacji stołów świątecznych w Warszawie i Olsztynie - zespół otrzymał Wyróżnienie Juranda w 2011r. nadanego przez Kapitułę Juranda Powiatu Szczycieńskiego za szczególne osiągnięcia w sferze kulturowej. - zespół ma nagrane 3 płyty. - kilkukrotny występ w Radio Olsztyn w audycji „Raz na ludowo” - wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca na festiwalach muzycznych seniorów w wielu miejscach województwa warmińsko-mazurskiego.

Bibliografia

Zobacz też