Johannes Bobrowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 11:19, 6 sie 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1917-1965) - poeta i prozaik zaliczany do najwybitniejszych powojennych pisarzy niemieckich

Biografia

Urodzony 9 kwietnia 1917 r. w Tylży. Syn urzędnika kolejowego. Dzieciństwo spędził w Grudziądzu i Kętrzynie. Uczył się w królewieckim gimnazjum, tam też studiował historię sztuki i germanistykę na Albertynie. W 1938 r. rodzina Bobrowskich (wraz z Johannesem) przeniosła się do Berlina. Tam pisarz związał się z Kościołem Wyznającym (Bekennende Kirche). Podczas wojny wszedł w szeregi Wehrmachtu i w końcowej fazie działań wojennych dostał się do rosyjskiej niewoli. Odzyskał wolność w 1949 r. W Berlinie zaczął pracować w wydawnictwie Luzie Groszer, a w 1959 r. został redaktorem naczelnym oficyny wschodnioniemieckiego CDU, Union Verlag. Związany z „Grupą 47”. Zmarł 2 września 1965 r. w Berlinie.

Twórczość

Bobrowski zadebiutował jako poeta w 1941 r. na ziemi rosyjskiej. Swoje drukował przy pomocy Izy Siedel w czasopiśmie „Das Innere Reich”. W 1956 r. napisał książkę dla młodzieży Hans Clauert, der märksische Eulenspiegel. W 1961 r. ukazał się pierwszy tom jego wierszy – Sarmatische Zeit, a w 1962 r. drugi – Stattenland Strome. W 1963 r. powstała pierwsza z jego powieści dla dorosłych Levis Mühle. 34 Sätze über meinen Grossvater (w 1967 r. wyd. polskie), natomiast w 1966 r. druga – Litauische Claviere (w 1969 r. wydanie polskie). Pisał również opowiadania – ich przekłady w języku polskim ukazały się (w większości) w almanachu Uczta myszy i inne opowiadania (wyd. 1968 r.). Pośmiertnie wydano jeszcze dwa tomiki wierszy Bobrowskiego (oba w przekładzie Eugeniusza Wachowiaka). Jako inspiratorów i mistrzów stylu Bobrowskiego uznaje się Richarda Hamanna (Bobrowski uznawał jego poglądy – iż „język jest połączeniem pierwiastków intelektualnych i zmysłowych, a poezja pramową ludzkiego rodu”, i chciał nawet napisać o nim książkę), Johanna Gottfrieda Herdera oraz Alfreda Brusta (pobudził w Bobrowskim ciekawość poznania historii i kultury rodzinnych Prus).

Nagrody i odznaczenia

  • 1962 r. – nagroda „Grupy 47”

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Więksi i najwięksi : twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich / Jan Chłosta. - Olsztyn : Książnica Polska, 1999. - S. 18-19.