Jerzy Szyłak: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 1: Linia 1:
(1960- ) – pochodzący z Elbląga pisarz, publicysta, scenarzysta komiksów, filmoznawca, pracownik naukowy, doktor
+
(1960- ) – pochodzący z [[ewim:Elbląg|Elbląga]] pisarz, publicysta, scenarzysta komiksów, filmoznawca, pracownik naukowy, doktor
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się w 1960 r. w Elblągu, tam też uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Już wtedy został laureatem I nagrody w [[Konkurs Literacki Międzyszkolnego Zespołu Humanistycznego w Elblągu| Konkursie Literackim Międzyszkolnego Zespołu Humanistycznego]] oraz w 1978 r. – [[Konkurs Literacki „Mój świat| konkursu]] zorganizowanego przez [[Elbląskie Towarzystwo Kulturalne]] pn. „[[Konkurs Literacki „Mój świat| Mój świat]]”, za esej pt. Kocham Boba Dylana. Jako młody człowiek uzyskiwał na grody za utwory poetyckie w konkursach organizowanych również przez [[Elbląskie Towarzystwo Kulturalne]]. Jego utwory poetyckie publikowano w wydawnictwach pokonkursowych oraz na łamach „[[Wiadomości Elbląskie| Wiadomości Elbląskich]]” i „[[Warmia i Mazury| Warmii i Mazur]]”. Został też członkiem [[Klub Literacki Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego| Klubu Literackiego Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego]]. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował wówczas z gazetami i czasopismami studenckimi („Bulaj”, „Kluka”, „Smak”, „Zeszyty Dokumentacyjne”), gdzie publikowano opowiadania, komiksy, publicystykę i rysunki jego autorstwa. W tym też czasie pisywał do tygodnika „Wybrzeże”, gdzie ukazywał się jego satyryczny serial komiksowy pt. Docent. W 1983 r. został członkiem Gdańskiego Klubu Fantastyki, w fanzinach Klubu („Claps”, „Galactica”, „Czerwony Karzeł”) zaczęto drukować krótkie utwory prozatorskie Szyłaka, teksty krytyczne oraz rysunki. W 1984 r. został laureatem konkursu na tekst krytyczny na temat współczesnej sztuki filmowej, ogłoszony przez miesięcznik „Kino”. Od tego czasu zaczął współpracować z pismami filmowymi – „Iluzjonem”, „Filmem” oraz „Fantastyką”. W 1989 r. Szyłak został asystentem na Uniwersytecie Gdańskim, nadal jednak uprawiał twórczość literacką – zwłaszcza scenariusze Jako scenarzysta zaczął współpracować z wieloma rysownikami komiksów oraz redakcjami tego typu wydawnictw – aż do czasu załamania rynku wydawniczego w Polsce. W 1997 r. został doktorem, broniąc pracy pt. Poetyka komiksu. Zaczął publikować pozycje omawiające współczesne gatunki literackie i filmowe, media oraz kulturę masową. W 2009 r. Szyłak napisał też wstęp do słynnego komiksu Charlesa M. Schulza pt. ''Fistaszki'' (Warszawa 2009).
+
Urodził się w 1960 r. w [[ewim:Elbląg|Elblągu]], tam też uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Już wtedy został laureatem I nagrody w [[Konkurs Literacki Międzyszkolnego Zespołu Humanistycznego w Elblągu| Konkursie Literackim Międzyszkolnego Zespołu Humanistycznego]] oraz w 1978 r. – [[Konkurs Literacki „Mój świat| konkursu]] zorganizowanego przez [[Elbląskie Towarzystwo Kulturalne]] pn. „[[Konkurs Literacki „Mój świat| Mój świat]]”, za esej pt. Kocham Boba Dylana. Jako młody człowiek uzyskiwał na grody za utwory poetyckie w konkursach organizowanych również przez [[Elbląskie Towarzystwo Kulturalne]]. Jego utwory poetyckie publikowano w wydawnictwach pokonkursowych oraz na łamach „[[Wiadomości Elbląskie| Wiadomości Elbląskich]]” i „[[Warmia i Mazury| Warmii i Mazur]]”. Został też członkiem [[Klub Literacki Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego| Klubu Literackiego Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego]]. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował wówczas z gazetami i czasopismami studenckimi („Bulaj”, „Kluka”, „Smak”, „Zeszyty Dokumentacyjne”), gdzie publikowano opowiadania, komiksy, publicystykę i rysunki jego autorstwa. W tym też czasie pisywał do tygodnika „Wybrzeże”, gdzie ukazywał się jego satyryczny serial komiksowy pt. Docent. W 1983 r. został członkiem Gdańskiego Klubu Fantastyki, w fanzinach Klubu („Claps”, „Galactica”, „Czerwony Karzeł”) zaczęto drukować krótkie utwory prozatorskie Szyłaka, teksty krytyczne oraz rysunki. W 1984 r. został laureatem konkursu na tekst krytyczny na temat współczesnej sztuki filmowej, ogłoszony przez miesięcznik „Kino”. Od tego czasu zaczął współpracować z pismami filmowymi – „Iluzjonem”, „Filmem” oraz „Fantastyką”. W 1989 r. Szyłak został asystentem na Uniwersytecie Gdańskim, nadal jednak uprawiał twórczość literacką – zwłaszcza scenariusze Jako scenarzysta zaczął współpracować z wieloma rysownikami komiksów oraz redakcjami tego typu wydawnictw – aż do czasu załamania rynku wydawniczego w Polsce. W 1997 r. został doktorem, broniąc pracy pt. Poetyka komiksu. Zaczął publikować pozycje omawiające współczesne gatunki literackie i filmowe, media oraz kulturę masową. W 2009 r. Szyłak napisał też wstęp do słynnego komiksu Charlesa M. Schulza pt. ''Fistaszki'' (Warszawa 2009).
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==

Wersja z 15:40, 23 sty 2014

(1960- ) – pochodzący z Elbląga pisarz, publicysta, scenarzysta komiksów, filmoznawca, pracownik naukowy, doktor

Biografia

Urodził się w 1960 r. w Elblągu, tam też uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Już wtedy został laureatem I nagrody w Konkursie Literackim Międzyszkolnego Zespołu Humanistycznego oraz w 1978 r. – konkursu zorganizowanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne pn. „ Mój świat”, za esej pt. Kocham Boba Dylana. Jako młody człowiek uzyskiwał na grody za utwory poetyckie w konkursach organizowanych również przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Jego utwory poetyckie publikowano w wydawnictwach pokonkursowych oraz na łamach „ Wiadomości Elbląskich” i „ Warmii i Mazur”. Został też członkiem Klubu Literackiego Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował wówczas z gazetami i czasopismami studenckimi („Bulaj”, „Kluka”, „Smak”, „Zeszyty Dokumentacyjne”), gdzie publikowano opowiadania, komiksy, publicystykę i rysunki jego autorstwa. W tym też czasie pisywał do tygodnika „Wybrzeże”, gdzie ukazywał się jego satyryczny serial komiksowy pt. Docent. W 1983 r. został członkiem Gdańskiego Klubu Fantastyki, w fanzinach Klubu („Claps”, „Galactica”, „Czerwony Karzeł”) zaczęto drukować krótkie utwory prozatorskie Szyłaka, teksty krytyczne oraz rysunki. W 1984 r. został laureatem konkursu na tekst krytyczny na temat współczesnej sztuki filmowej, ogłoszony przez miesięcznik „Kino”. Od tego czasu zaczął współpracować z pismami filmowymi – „Iluzjonem”, „Filmem” oraz „Fantastyką”. W 1989 r. Szyłak został asystentem na Uniwersytecie Gdańskim, nadal jednak uprawiał twórczość literacką – zwłaszcza scenariusze Jako scenarzysta zaczął współpracować z wieloma rysownikami komiksów oraz redakcjami tego typu wydawnictw – aż do czasu załamania rynku wydawniczego w Polsce. W 1997 r. został doktorem, broniąc pracy pt. Poetyka komiksu. Zaczął publikować pozycje omawiające współczesne gatunki literackie i filmowe, media oraz kulturę masową. W 2009 r. Szyłak napisał też wstęp do słynnego komiksu Charlesa M. Schulza pt. Fistaszki (Warszawa 2009).

Publikacje

  • Horror i kino Nowej Przygody (Gdańsk 1996)
  • Komiks i okolice pornografii (Gdańsk 1996)
  • Okolice kina grozy (Gdańsk 1999) - redakcja
  • Fantastyka i Kino Nowej Przygody (Gdańsk] 1997)
  • Komiks - świat przerysowany (Gdańsk cop. 1998)
  • Kino najnowsze (Kraków 1999) - współut. z Mirosławem Przylipiakiem
  • Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (Gdańsk cop. 1999)

Bibliografia

  1. Jerzy Szyłak // W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 220.