Janina Anuszkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 11:07, 14 sty 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janina Anuszkiewicz
Źródło: Archiwum Janiny Anuszkiewicz

(1953- ) –społecznik, animator kultury, hafciarka, poetka

Biografia

Urodziła się 2 stycznia 1953 r. we wsi Dobki k. Olecka. Mieszka i pracuje w Olecku. Wieloletnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Świętajnie (do 31 marca 2010).

Działalność

Prowadzi szeroką działalność na rzecz rozwoju lokalnego, turystyki i promocji Ziemi Oleckiej. Inicjatorka i założycielka Klubu Pracy w Wieliczkach (1995), Stowarzyszenia Agroturystycznego „Mazurska Kraina” w Świętajnie, Stowarzyszenia Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny w Olecku, którego jest prezesem. Jest inicjatorką współpracy międzynarodowej: Porozumienia Polsko-Litewskiego o współpracy pomiędzy Świętajnem-Kelme (2001), Porozumienia o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny w Olecku a Organizacją „Młodzież Bez Granic” w Ostrogu na Ukrainie (2001). Od 1996 r. organizator międzynarodowych warsztatów malarsko-rzeźbiarskich „Integrujące Tworzenie” w Olecku w ramach których zorganizowano wernisaże i wystawy twórców ludowych. Organizatorka wystaw promujących powiat olecki we Francji (1997), na Litwie (2001, 2002), Ukrainie (2001, 2002). Organizator cyklicznych imprez kulturowych: Wesele wiejskie z lat 50. (Olecko), Zapustowe Przebierańcy (Olecko), Gulanie ludowe (Olecko) oraz Polsko-Litewskiej Zabawy Andrzejkowej w Dudkach (2001). Organizowała i prowadziła kursy florystyczne.

Twórczość

Jak napisała o sobie ”Maluje obrazy igłą (haft krzyżykowy) i pisze wiersze. Zdolności artystyczne odziedziczyła po prababci, babci i mamie” [1]. Brała udział w wystawach zbiorowych m.in. „Wielkanoc w twórczości ludowej” (Olecko, 2007) Jest autorem tekstów m.in. poezji oraz redaktorem wydawnictwa:

  • Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej (Olecko, 2003)

Bibliografia

  • Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej : praca zbiorowa / pod red. Janiny Anuszkiewicz. – Olecko : Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny, 2003. – S. 73-76.

Przypisy

  1. Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003, S. 73