Jan Judek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Marcin (dyskusja | edycje) z dnia 23:09, 29 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: Koło pionierów Elbląga, księga jubileuszowa, Elbląg, Urząd Miejski, 2005, s. 70.

(1917-2002) – muzyk, nauczyciel, organizator życia muzycznego w Elblągu

Biografia

Urodził się 25 października 1917 r. w Oberhusen w Nadrenii. Do Elbląga przybył pod koniec czerwca 1945 r. W 1955 r. zdał egzamin pedagoga muzyki I i II stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie i uzyskał kwalifikacje do nauczania gry na skrzypcach. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Elblągu. Na emeryturę przeszedł w 1977 r. Zmarł 31 sierpnia 2002 r.

Działalność

Po przyjeździe do Elbląga podjął pracę w Tymczasowym Zarządzie Państwowym na Województwo Gdańskie, Oddział w Elblągu, jako zarządca domów, a następnie jako inspektor administratorów w dziale Administracji Nieruchomości, w którym pracował do 1952 r. W późniejszym okresie pracował jako urzędnik w Wydziale Kultury i Sportu i pełnił funkcję kierownika Wydziału Kultury i Sztuki w Zarządzie Powiatowym. Od początku pobytu w Elblągu Jan Judek znany był jednakże jako muzyk i organizator życia muzycznego w mieście. Już w 1945 r. zorganizował zespół muzyczny przy Zarządzie Nieruchomości Miejskich i Budynków Mieszkalnych. Zespół ten pod nazwą „Mała Salonówka” uświetniał uroczystości miejskie do marca 1948 r. Prowadził też zespól instrumentalny oddanej do użytku z początkiem 1946 r. Miejskiej Szkoły Muzycznej. Przez wiele lat był w niej nauczycielem w klasie skrzypiec. Będąc przewodniczącym Zarządu Koła Związku Muzyków w Elblągu (1947 r.), przyczynił się także do integracji zamieszkałych w mieście muzyków zawodowych i amatorów. Grał w Elbląskiej Orkiestrze Symfonicznej, pod dyrygenturą Franciszka Muchy. Był pierwszym kierownikiem kapeli ludowej wchodzącej w skład Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”. Przez wiele lat grał też we niej na skrzypcach.

Bibliografia

  1. Judek Jan / oprac. Janusz Charytoniuk // W: Koło pionierów Elbląga, księga jubileuszowa. – Elbląg : Urząd Miejski w Elblągu, 2005. – S. 70-71.