Jakub Falkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1984- ) – pochodzący z Iławy aktor i performer

Biografia

Urodził się w 1984 r. Uczęszczał do klasy biologiczno-chemicznej w iławskim liceum – w tym też okresie (druga klasa) dołączył do amatorskiej grupy teatralnej „ Ephata”. W tym też okresie zaczął – pod kierunkiem Roberta Cyrty oraz Honoraty Cybuli – przygotowywać się do zawodu aktora. W 2003 r. na [[XXIII Przegląd Twórczości „O Laur Iławy”| XXIII iławskim Przeglądzie Twórczości „O Laur Iławy” został nagrodzony w kategorii „poezja”. Od razu po maturze (2003 r.) wyjechał, aby studiować w Krakowie. W 2007 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Studiował również w Katedrze Intermediów Wydziału Rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Uczestniczył w warsztatach aktorskich w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nagrał audiobooki z kanonem lektur. Współpracuje m.in z Teatrem Nowym w Krakowie.

Bibliografia

  1. Falkowski, Jakub: Aktorstwo to nie wszystko / Jakub Falkowski ; rozm. przepr. i fot. Edyta Kocyła // W: http://echoi.home.pl (dostęp: grudzień 2010)
  2. Koprowiak, Iza: Sianokosy Heleny Żmudzińskiej : święto regionalnych artystów / Iza Koprowiak // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 237, dod. „Gazeta Iławska”, nr 40, s. 13.
  3. Rogatty, Magdalena: Moim mistrzem jest Jerzy Stuhr : Jakub Falkowski z Iławy przyjęty do Państwowej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie / Magdalena Rogaty // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 172, dod. „Gazeta Iławska”, nr 29, s. 10.