Józef Włodzimierz Szymkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 11:18, 6 sie 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: [1]
(1936- ) – poeta

Biografia

Urodził się 11 grudnia 1936 roku w Warszawie. Osierocony w wyniku wojny, wiele lat spędził w domach dziecka. Posiada wykształcenie politechniczne. Spędził kilka lat w więzieniu za nieprawomyślne wiersze, jako więzień polityczny. Od wielu lat mieszka w Ostródzie. Od 1997 jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Ostródzie (prezes), członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swoją działalność społeczną otrzymał medale od burmistrzów Ostródy, dyplomy, również odznaczenie z wojska za współpracę i krzewienie kultury.[1].

Twórczość

Wiele utworów poświęcił Ostródzie i Mazurom. Pisze językiem prostym, nie stara się olśnić czytelnika ekwilibrystyką słowną, skupia się na przesłaniu swojej poezji. Wiersze publikował w wielu czasopismach regionalnych i ogólnopolskich, almanachach i wydawnictwach zbiorowych. Jego utwory drukowały czasopisma: „Ziemia Ostródzka”, „Gazeta Olsztyńska”, „Głos Ostródy”, „Gazeta Ostródzka”, „Dziennik Pojezierza”, „Kurier Ostródzki”, „Ostródzki Museion”, oraz „Szpilki”, „Angora”, „Własnym Głosem” , „Nadwisłocze” i inne. Współpracował z „Gazetowym Łowcą Olsztyńskich Skandali”, „Kurierem Ostródzkim”, „Głosem Ostródzkim”. Uczestnik i laureat wielu konkursów literackich. Jego poezje publikowane były m. in. w zbiorach:

Opublikował tomiki poezji:

  • Fraszki chodnikowe (Olsztyn, 1993)
  • Strofy życia (Olsztyn, 1999)
  • Takie sobie bajeczki (Ostróda, 2005)
  • Blaski i cienie (Olsztyn, 2004)
  • Labirynt (Ostróda, 2009)

Bibliografia

  1. Orzołek, Kamila: Ścisły umysł poety / Kamila Orzołek. – Il. // „Głos Ostródy”. – 2003, nr 8, s. 6.
  2. Otwarte okno : antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie. - Ostróda: Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008. – S. 141.

Przypisy

  1. Orzołek Kamila: Ścisły umysł poety, „Głos Ostródy”, 2003, nr 8, s. 6