Józef Sinderewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Sinderewicz. Fot: Józef Kunicki
Fot.: Józef Kunicki Źródło: Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003.

(1928- ) – śpiewak ludowy

Biografia

Urodził się 14 lipca 1928 r. w Jodoziorach w gminie Kadaryszki na Suwalszczyźnie. Przed wojną pracował z rodzicami na gospodarstwie rolnym. W 1945 r. osiedlił się we wsi Monety, w gminie Kowale Oleckie, gdzie uprawiał własne gospodarstwo. Obecnie na emeryturze.

Twórczość

Pochodzi z muzykalnej rodziny, gdzie wszyscy znali i śpiewali pieśni ludowe, patriotyczne, okolicznościowe. Śpiewa od dzieciństwa, lecz dopiero na emeryturze rozpoczął karierę śpiewaka ludowego. W 1995 r. występował w Zespole Seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich. Wówczas zaopiekował się nim Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Suwałkach oraz pokierował dalszą karierą. „(…) śpiewanie jest jego pasją, silniejszą od niego samego. Śpiewa zgodnie z dawniejszą techniką wykonawczą, wielogłosową, charakterystyczną dla pogranicza kulturowego polsko-litewskiego. (…) brzmienie jego głosu porównać można do dzwonów, a śpiew płynący z duszy przenika na wskroś człowieka” [1]. Śpiewak posiada unikatowy strój sceniczny, subregionalny, typowy dla chłopów północno-zachodniej Suwalszczyzny. W skład kostiumu wchodzą: surdut, koszula, kamizela, spodnie, czapka maciejówka oraz buty męskie ludowe.

Osiągnięcia i nagrody

Józef Sinderewicz wielokrotnie występował na festiwalach ludowych zdobywając nagrody, wyróżnienia, dyplomy, m.in.

Bibliografia

  • Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej : praca zbiorowa / pod red. Janiny Anuszkiewicz. – Olecko : Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny, 2003. – S. 71-73.

Przypisy

  1. Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003, S. 72