Irena Sitarz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 11:48, 3 sie 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: Ze strony internetowej artystki

(1950- ) - nauczycielka, kompozytorka

Biografia

Urodziła się 24 czerwca 1950 roku. Nauczycielka wychowania muzycznego, przez trzydzieści lat związana ze szkolnictwem. Pracowała w szkole podstawowej w Szczepankowie, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostródzie, Społecznym Ognisku Muzycznym w Ostródzie, Klubie Garnizonowym w Ostródzie, w szkołach podstawowych w Ostródzie nr 2, 3, 4, 6, Ognisku Muzycznym przy szkole podstawowej nr 3 w Ostródzie. Wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Ostródzie. Obecnie na emeryturze.

Działalność i twórczość

Irena Sitarz gra na skrzypcach, instrumentach klawiszowych, śpiewa. Interesuje się folklorem. Była członkiem oraz kapelmistrzem Kapeli „Ostródzianie” działającej przy Centrum Kultury w Ostródzie. Od 2002 roku prowadzi zespół Póki co – trio. Komponuje. Pierwsza kompozycją były Życzenia dla Ostródy . Współpracowała z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury, do wielu tekstów zespołu skomponowała muzykę. Komponowała muzykę do tekstów uczniów szkół, w których pracowała. Sama pisze teksty do swojej muzyki. „Tematycznie [piosenki] dotyczą naszego małego skrawka ziemi – Ostródy: krajobrazu, obiektów, ulic…” [1]. Kompozycje opublikowała w śpiewnikach :

  • Przystań mojego życia
  • Módl się Ostródo (Ostróda, 2009)

Komponuje dla dzieci, uczniów i osób starszych. W różnych gatunkach muzycznych: swingu, country, rock and rollu, polce, mambo, cha-chy i innych.

Bibliografia

  1. Otwarte okno : antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie. - Ostróda: Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008. – S. 121-123.

Przypisy

  1. Otwarte okno. Antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie, Ostróda, Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008, S. 121.

Zobacz też

  • Strona internetowa Ireny Sitarz

[1]