Honorata Cybula

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Sbialecka (dyskusja | edycje) z dnia 20:57, 22 cze 2010

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

dyrygent, pedagog muzyczny, animator ruchu chóralnego

Biografia

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie dyrygentury prof. Lechosława Ragana oraz Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu (w klasie dyrygentury prof. Krystyny Domańskiej-Maćkowiak). Od 2000 r. jest pracownikiem Instytuty Muzyki UWM. Mieszka w Iławie.

Działalność artystyczna

Jest animatorem ruchu muzycznego i dyrygentem chóralnym oraz pedagogiem muzycznym. Po ukończeniu studiów prowadziła chór dziewczęcy „Skowronki” Pałacu Kultury w Poznaniu (w latach 1988-l991), w 2002 r. chór kameralny „Ad libitum” w Iławie. Od 1993 r. jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem iławskiego chóru mieszanego „Camerata” oraz od 1995 r. chóru „Canzonetta” PSM w Iławie.

Jest interpretatorem muzyki chóralnej a cappella różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem utworów baroku i muzyki kompozytorów współczesnych, a także dzieł wokalno-instrumentalnych.

Poprowadziła jako dyrygent koncerty chóralne i wokalno-instrumentalne dla publiczności polskiej, a także w Anglii, Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, na Litwie, Majorce, w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Watykanie oraz we Włoszech.

Zdobyła, wraz ze swoimi zespołami, wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych. Jej wykonania muzyki chóralnej zostały utrwalone na 7 płytach CD.

Od 2001 r. jest dyrektorem artystycznym dorocznych Iławskich Spotkań z Muzyką Chóralną. W latach1995 – 2005 współorganizowała polsko-niemieckie projekty koncertowe, popularyzujące muzykę chóralną obu narodów.

Od 2006 r. jest regionalnym koordynatorem, realizowanego pod patronatem Centrum Kultury w Warszawie, Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chóralistyki Szkolnej „Śpiewająca Polska”.

Brała udział jako juror w pracach komisji konkursowych wielu konkursów chóralnych i wokalnych oraz jako wykładowca w warsztatach dla dyrygentów.

Wyróżniona licznymi nagrodami dla dyrygenta podczas konkursów chóralnych, a także Nagrodą II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz licznymi nagrodami Starosty Powiatu Iławskiego i Burmistrza Miasta Iławy za działalność artystyczną i organizatorską na rzecz rozwoju kultury regionu.