Henryk Cirut: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzono nową stronę "(1948-) - olsztyński artysta fotografik. ==Biografia i działalność artystyczna== Urodził się w 1948 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamo...")
 
Linia 25: Linia 25:
  
 
==Multimedia==
 
==Multimedia==
<youtube>zyG7ODeDsCQ</youtube>
+
<youtube>zyG7ODeDsCQ</youtube> <youtube>pyC3FV5BkJE</youtube>
  
 
==Źródła==
 
==Źródła==

Wersja z 14:04, 28 maj 2019

(1948-) - olsztyński artysta fotografik.

Biografia i działalność artystyczna

Urodził się w 1948 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki.

Sztukator w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków, redaktor graficzny „Gazety Olsztyńskiej” od 1974 do 1979 roku, w latach 70. także współtwórca gazety studentów Warmii i Mazur „Dylematy”, jeden z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego OIK, wieloletni członek zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożyciel Fundacji Środowisk Twórczych.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako asystent, a następnie adiunkt, wykładając historię wychowania i myśli pedagogicznej.

Po utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kontynuował pracę na stanowisku adiunkta, następnie starszego wykładowcy.

Prowadził badania naukowe z zakresu historii wychowania i pedagogiki kultury. Ponadto w latach 1999-2011 współpracował z Niepaństwową Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Białymstoku.

Realizował tematykę prac licencjackich i magisterskich poświęconą szkolnictwu i kulturze na Warmii i Mazurach, z uwzględnieniem biografii ludzi znanych i zasłużonych dla szeroko pojętej kultury tego regionu. W październiku 2014 roku przeszedł na emeryturę.

W latach 2014-2016 dołączył do swojego artystycznego portfolio wystawy i projekty muzyczno-wizualne.

19 czerwca 2015 r. wystawą „Geoformy” w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie zainaugurował cykl dziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych.

Ponadto był autorem zdjęć do projektów muzyczno-wizualnych:

  • „Muzyka w obrazie” w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie z inicjatywy Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich z udziałem czterech muzyków z Polski
  • „Cztery pory roku muzyki niezależnej – dialog z Vivaldim” w Olsztyńskim Planetarium
  • dwa koncerty z cytatami muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku” Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie
  • koncert „Pieśni warmińskie” Feliksa Nowowiejskiego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie.

Multimedia

Źródła

  1. http://bisztynek.wm.pl/349754,Geoformy-uwiecznione-przez-Henryka-Ciruta.html
  2. http://bisztynek.wm.pl/349020,Wernisaz-wystawy-fotografii-Henryka-Ciruta.html