Helena Piotrowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Twórczość)
(Twórczość)
Linia 16: Linia 16:
 
[[Image:Z2876.jpg|thumb|right|150px|Źródło: [http://www.zpap.olsztyn.pl/akt.php?aktid= http://www.zpap.olsztyn.pl]]]
 
[[Image:Z2876.jpg|thumb|right|150px|Źródło: [http://www.zpap.olsztyn.pl/akt.php?aktid= http://www.zpap.olsztyn.pl]]]
  
W 2014 roku - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w [[Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie|Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie]] - zorganizowała wystawę tematyczną ''Wojciech Muchlado - legenda Olsztyna''.
+
W 2014 roku - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w [[Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie|Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie]] - zorganizowała wystawę tematyczną ''Wojciech Muchlado - legenda Olsztyna'' <ref>Zobacz na olsztyn24.com [http://www.olsztyn24.com/news/24079-wojciech-muchlado--legenda-olsztyna.html]</ref>.
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==

Wersja z 10:25, 26 wrz 2014

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Artystka, poetka, biografistka, publicystka.

Biografia

Urodzona w Dąbrówce na Mazurach, od 1969 r. mieszka w Olsztynie.

W latach 1971–1979 była tancerką Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”. Jej instruktorem był wybitny olsztyński choreograf, Jerzy Wojciech Muchlado, pod opieką którego zdobyła doświadczenie artystyczne. Wraz z zespołem brała udział w filmach: "Kiermasy" w reż. Mikołaja Sprudina (1971), "Olsztyn na pięciolinii" TV Gdańsk (1972), "Żeńce" w reż. Tadeusza Aleksandrowicza (1978), "Studio Gama" TV Warszawa (1979), "Impresje warmińsko-mazurskie" TV Berlin Zachodni (1979). Występowała w Panoramie XXX-lecia PRL w Warszawie (1974), w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego w Olsztynie (1976), Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1976), Dożynkach Centralnych w Olsztynie (1978), w Ośrodku Rządowym w Łańsku i na wielu innych scenach w Polsce, jak również za granicą: Obwód Kaliningradzki (1974, 1975, 1979), Węgry (1974), Dania (1975), Finlandia – duet (1976), Belgia i NRD (1979). W latach 1991–2001 w reaktywowanym zespole występy w kraju i we Francji (1992, 1994, 1996, 1997).

Absolwentka Ogniska Muzycznego nr II w Olsztynie oraz Państwowego Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Warszawie, przeszło 20 lat prowadziła zespoły i zajęcia tanecznie w Olsztynie i innych miastach i wsiach Warmii. Od wielu lat związana z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Współpracuje twórczo z licznymi czasopismami („Gazeta Olsztyńska”, „Tygodnik Śląski”, „Gazeta Wyborcza”, „Panorama Warmii i Mazur”, „Kulisy Warmii i Mazur”, Olsztyn24.com), które publikują jej wiersze, felietony i teksty publicystyczne.

Twórczość

W 1997 r. zadebiutowała jako poetka wierszem w Beatus qui amat : antologii poezji miłosnej (Szczecin) wydanej przez Oficynę Wydawniczą „MAK”. Następne wiersze drukowano w antologiach W ciszy przyjdź do mnie i Z wichru spłynie moja miłość, w Gazecie Olsztyńskiej, Kwadransie Akademickim, Panoramie Warmii i Mazur, Olsztyńskim Informatorze Kulturalnym, J.J. Rojka „Literaci & literatura Warmii i Mazur", Cogito - za jeden z utworów pisanych gwarą otrzymała nagrodę od red. Ludwika Janiona z czasopisma „Cogito” (gdzie został wydrukowany). Jest również autorką sztuki O szczęściu. W 2003 roku poprowadziła wieczór zamkowy z cyklu Życiorysy, omawiając działalność Jerzego Wojciecha Muchlado Piruety Pana Wojtka. Bierze udział w spotkaniach w ramach Ekologicznego Działania Entuzjastów Natury «Eden», w licznych spotkaniach autorskich w bibliotekach, domach kultury, szkołach.

Pisarkę można przede wszystkim nazwać znakomitą biografistką - autorką książek wyczerpujących temat i solidnych pod względem merytorycznym. Prezentują one obszerne materiały literackie, życie prywatne i zawodowe opisywanych osób oraz próbę analizy wybranych dzieł i całości dorobku. Bohaterowie monografii Piotrowskiej (Wojciech Muchlado, Hieronim Skurpski, Janina Triebling oraz Barbara Hulanicka) stanowią ponadto lokalne autorytety w swojej dziedzinie.

W 2014 roku - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie - zorganizowała wystawę tematyczną Wojciech Muchlado - legenda Olsztyna [1].

Publikacje

Okładka książki Heleny Piotrowskiej
Źródło: zbiory prywatne
Okładka książki Heleny Piotrowskiej
Źródło: zbiory prywatne
 • Przyjdź, będziesz tańczyć: wspomnienia o Wojciechu Muchlado (Olsztyn, 2004)
 • Życie jest sztuką a sztuka życiem : rzecz o Hieronimie Skurpskim (Olsztyn, cop. 2005)
 • 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : 1946-2006 / red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski (Olsztyn, 2008)
 • Trzeba mieć serce: ewenement Janiny Triebling / Helena Piotrowska, Andrzej T. Triebling (Olsztyn, 2009)
 • Hulajnitka. Barbara Hulanicka. Życie i twórcze dzieło (Olsztyn, 2010)
 • Żurawie i grążele – reportaż w Antologia reportażu Olsztyn – Warmia – Mazury. III Konkurs Literacki «O Laur Łyny», Wydawnictwo Littera 2012, Olsztyn.
 • Czyżby diabeł ostatnią skrzynię otworzył? - II wojna światowa w opowieściach Polaków z Kresów, Białostocczyzny, Warmii, Pomorza, Mazowsza... [2] Helena Piotrowska (Olsztyn 2013)
 • W warkoczu spalin. Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana (Olsztyn 2014)

Nagrody i odznaczenia

Bibliografia

 1. bb: [Recenzja Trzeba mieć serce] / bb // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 6, s. 19.
 2. "Życie jest sztuką a sztuka życiem" : spotkanie z książką // „Spotkania z Zabytkami”. - 2009, nr 1, s. 41.
 3. "Literaci & literatura Warmii i Mazur": Józef Jacek Rojek // Olsztyn: Fundacja Środowisk Twórczych, 2008

Przypisy

 1. Zobacz na olsztyn24.com [1]
 2. Książka napisana w ramach stypendium ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2010 r.
 3. Więcej informacji i relacja na portalu [2]