Giovanny Castellanos

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:40, 2 lis 2020 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scena z przedstawienia Wszystko o kobietach. Od lewej: Marzena Bergmann, Alicja Kochańska, Agnieszka Pawlak.
Źródło: Informator teatralny 12/2009. Z archium WBP w Olsztynie.
Plakat do sztuki Ruski miesiąc w reżyserii G. Castellanosa.

(1980-2020) - kolumbijski reżyser teatralny, od 2006 r. związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Biografia

Giovanny Castellanos Cabarique urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Już jako trzynastolatek uczęszczał na warsztaty teatralne. Pod koniec lat 90-tych przyjechał do Polski. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 2006 r. mieszkał w Olsztynie.

Zmarł 1 listopada 2020 r.[1]

Twórczość

Przygodę z polskim teatrem rozpoczął w 1998 r. jako aktor (postać Pielgrzyma) i asystent reżysera w spektaklu Słowa Boże… (Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków). W roli reżysera zadebiutował w maju 2004 r. sztuką Oleanna Davida Mameta, wystawioną na scenie Fundacji Teatru Starego w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym ma wiele spektakli teatralnych i performansów wyreżyserowanych w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

W 2005 r. związał się z Olsztynem. Wyreżyserował wówczas spektakle: Pętla Marka Hłasko i Mur Jean Paul Sartre’a, które wystawił na deskach Teatru im. Stefana Jaracza. W 2006 r. objął funkcję kierownika artystycznego Sceny Margines. Od tego czasu wystawił: Podróż do wnętrza pokoju (2006), Ich czworo (2007), Wszystko o kobietach (2008), Roberto Zucco (2008), Wesele u drobnomieszczan (2009), Kobieta-Bomba (2009), Samobójca (2010). Współpracował także z innymi teatrami: Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im.Juliusza Słowackiego w Koszalinie (2006), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (2006, 2008) oraz z Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie (2009). Na zaproszenie Teatru Dramatycznego w Elblągu wystawił sztuki: Na pełnym morzu (2005), Pamiętniki Adama i Ewy (2007) oraz Ruski miesiąc (2010).

Współpracował z takimi teatrami, jak m.in Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, Teatr Bagatela w Krakowie, opolski Teatr Kochanowskiego czy warszawski Teatr Kwadrat.

W 2019 r. wyreżyserował "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne za spektakl "Podróż do wnętrza pokoju" według sztuki Michała Walczaka (2006). Przedstawienie "Trzej Muszkieterowie" w jego reżyserii, powstałe w krakowskiej Łaźni Nowej zdobyło nagrodę publiczności podczas VII Karnawału Komedii w Katowicach (2014).

Do ostatnich dni życia w krakowskim Teatrze Bagatela pracował nad inscenizacją sztuki Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo". Spektakl został odwołany kilka dni przed premierą z powodu przypadków koronawirusa stwierdzonych w zespole.

Nagrody

  • Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu „Tarnopolskie Wieczory Teatralne” za spektakl Podróż do wnętrza pokoju M. Walczaka (2006)

Ciekawostki

Jest jedynym reżyserem, któremu G.G. Marquez pozwolił na dokonanie scenicznej adaptacji swojego dzieła - w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie odbyła się światowa prapremiera O miłości i innych demonach (2006) w reżyserii Castellanosa.

Udział w organizacjach

Od 2004 r. jest członkiem Center for Independent Artists w Minneapolis (Centrum Artystów Niezależnych w Minneapolis, USA). Jest także współzałożycielem stowarzyszenia teatralnego „Teatro Experimental Latinoamericano” w Minnesocie. W Kolumbii związany był z nurtem teatru studenckiego, w Polsce zaś z Fundacją Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Teatralnym Łaźnia w Krakowie.

Bibliografia

  1. EJ: Sukces młodych twórców z Jaracza / EJ // „Gazeta Wyborcza”. - 2006, nr 266, dod. „Olsztyn”, s. 3.
  2. Waś, Beata: Teatralny element ryzyka : premiera „Pokojówek” na scenie Margines z nowym szefem / Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 43, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 887, s. 4.
  3. Jarzębowska, Ewa: Nowy szef Marginesu / Ewa Jarzębowska // „Gazeta Wyborcza”. - 2007, nr 33, dod. „Olsztyn”, s. 1.

Wywiady

  1. Na Warmii mam swobodę ruchu : Giovanny Castellanos, nowy szef sceny Margines / rozm. Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 52, s. 17.
  2. Diabeł zabiera oczy dziewczynom / rozm. Ewa Mazgal. - (Olsztynianie znani i nieznani) // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 237, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1081, s. 9.

Zobacz też

Przypisy