Galeria Sztuki Współczesnej ARS w Ełku: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Prywatna instytucja o charakterze wystawienniczo-handlowym, funkcjonująca w Ełku w latach 1990-1998. ==Siedziba== ul. Mickiewicza 15<br> Ełk ==Prowadzący== *[[Hen…”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
Prywatna instytucja o charakterze wystawienniczo-handlowym, funkcjonująca w Ełku w latach 1990-1998.
+
Prywatna instytucja o charakterze wystawienniczo-handlowym, funkcjonująca w [[ewim:Ełk|Ełku]] w latach 1990-1998.
 
   
 
   
 
==Siedziba==
 
==Siedziba==
Linia 16: Linia 16:
 
[[Category:Galerie]]
 
[[Category:Galerie]]
 
[[Category:Powiat ełcki]]
 
[[Category:Powiat ełcki]]
  [[Category:1981-1990]]
+
  [[Category:Ełk]]
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 11:03, 1 paź 2014

Prywatna instytucja o charakterze wystawienniczo-handlowym, funkcjonująca w Ełku w latach 1990-1998.

Siedziba

ul. Mickiewicza 15
Ełk

Prowadzący

Opis

Opisywana galeria sztuki powstała z inicjatywy Henryka Ćwikowskiego, ełczanina, zafascynowanego w latach młodzieńczych sztuką. W powołanie i działalność galerii zaangażował się syn Krzysztof oraz najbliższa rodzina. Ćwikowski wynajął lokal w centrum Ełku, przy ulicy Mickiewicza 15. Galeria otwarta w 1990 r. prowadziła działalność do 1998 r. Galeria posiadała certyfikat wystawiania i sprzedaży dzieł sztuki oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zmieniające się warunki ekonomiczne spowodowały zastój na rynku sztuki w Ełku. Wówczas właściciele zakończyli działalność handlową w Ełku i przenieśli swoją Galerię do Gdańska.

Działalność

Współpraca z warszawską galerią Wiesława Zawadzkiego oraz Związkiem Polskich Artystów Sztuk Pięknych w Warszawie zaowocowała prezentacjami prac współczesnych artystów młodego i starszego pokolenia. Henryk Ćwikowski zajmował się wystawianiem dzieł sztuki oraz ich sprzedażą. Wykonywał również niezbędne prace konserwatorskie. W Galerii udostępniane do sprzedaży było malarstwo, rzeźbiarstwo, medalierstwo, biżuteria artystyczna. Galeria była również miejscem spotkań miejscowych twórców oraz zainteresowanych sztuką mieszkańców Ełku.

Bibliografia

  • Bobowik, Alfons: Sztuka na trudnej drodze z Warszawy do Ełku : zapomniana „Galeria Sztuk ARS” / Alfons Bobowik // „Rocznik Ełcki”. – T. 7 (2010), s. 30.