Galeria Stary Ratusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
*Działalność wystawienniczą Galerii przy [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]] przybliża publikacja placówki pt. 55 wystaw na 50-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (Olsztyn, 2006).
+
*Działalność wystawienniczą Galerii przy [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie| Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]] przybliża publikacja placówki pt. ''55 wystaw na 50-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie'' (Olsztyn, 2006).
 
*[[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie]] z okazji każdej wystawy wydaje okolicznościowy dokument życia społecznego: ozdobną ulotkę-zaproszenie bądź folder.
 
*[[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie]] z okazji każdej wystawy wydaje okolicznościowy dokument życia społecznego: ozdobną ulotkę-zaproszenie bądź folder.
  

Wersja z 14:28, 16 wrz 2010

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Integralna część olsztyńskiego Starego Ratusza (ul. Stare Miasto), obecnej (2010 r.) siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - miejsce wystaw i imprez kulturalnych.

Historia

Galeria powstała w 2003 r. wraz z ukończeniem remontu generalnego w olsztyńskim Starym Ratuszu, jednym z najstarszych zabytków miasta. Remont trwał siedem lat, w tym czasie zadaszono do tej pory otwarte atrium budowli, nie przewidując przy tym żadnej funkcji użytkowej tego miejsca. Pomysł pierwszej wystawy narodził się spontanicznie i od tego czasu prezentuje się tam około 20 wystaw rocznie. Bardzo dobra przestrzeń ekspozycyjna jest wykorzystywana do prezentacji zarówno „tradycyjnych” wystaw, prezentujących prace artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy czy fotografików po prezentacje multimedialne i koncerty. Galeria wykorzystywana była więc częstokroć, aby gościć muzyków, performerów czy stowarzyszenia, eksponujących swój dorobek twórczy. Tam też miały miejsce imprezy o szerszym zasięgu, np. doroczny Przegląd Wydawnictw Regionalnych „Moje Twoje Nasze” czy promocje czasopisma „VariArt”. Najczęściej głównym organizatorem wszelkich imprez, odbywających się w Galerii, była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, realizująca w ten sposób zadanie popularyzacji kultury – nie tylko czytelniczej.

Ciekawostki

Zobacz też