Eugeniusz Kunc

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:28, 7 sie 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Z archiwum redakcji Braniewiak.pl.
Źródło: www.braniewiak.wm.pl
Prace Eugeniusza Kunca. Fot. Aleksandra Jakimczuk.
Źródło: www.braniewiak.wm.pl

(1927-2010) - rzeźbiarz

Biografia

Urodził się w 1927 r. w Szutowie niedaleko Lwowa. Do Braniewa przyjechał w 1946 r. i tu osiadł na stałe. Tutaj też przez wiele lat pracował i tworzył. Zmarł we wrześniu 2010 r.

Działalność

Był założycielem Związku Sybiraków w Braniewie. W czasie wojny został zesłany na Syberię i nie zapomniał o ludziach, którzy tam pozostali. Z jego inicjatywy w Bazylice Mniejszej w Braniewie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci ofiar represji sowieckich (1994 r.) oraz wzniesiono pomnik na miejscowym cmentarzu w hołdzie zmarłym na zesłaniu rodakom. W 1999 r. artysta wykonał z drewna różaniec Sybiraków, składający się z paciorków - wagoników z nazwami miejsc zesłań. Przez wiele lat zajmował się pracą twórczą. Uczestniczył w licznych plenerach i wystawach. Ostatni raz brał udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Pieniężnie (2009 r.). Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie.

Twórczość

Rzeźbić zaczął już w dzieciństwie. Był samoukiem i nikogo nigdy nie naśladował. Przez wiele lat pasjonowała go korzenioplastyka. W późniejszym okresie zajął się rzeźbą w drewnie. Tematyka jego prac była bardzo różnorodna, począwszy od wiejskiej do religijnej. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Braniewie, Starym Polu, Olsztynku. Jego prace można spotkać w galeriach i zbiorach prywatnych w całej Polsce m. in. w Gdańsku, Toruniu, a także za granicą, m.in. w Anglii, Kanadzie, USA czy Rosji.

Bibliografia

  1. Jakimczuk, Aleksandra: Odszedł wyjątkowy człowiek: pożegnaliśmy Eugeniusza Kunca / Aleksandra Jakimczuk // „Dziennik Elbląski”. - 2010, nr 206, dod. „IKAT - Gazeta Braniewska”, nr 35, s. 5.

Zobacz też

  • Wspominając artystę – Eugeniusza Kunca, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.braniewiak.wm.pl
  • Aleksandra Jakimczuk, Dzisiaj pożegnamy Eugeniusza Kunca, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.braniewiak.wm.pl