Elbląska Wiosna Teatralna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plakat Leszka Żebrowskiego do siódmej edycji festiwalu.
Źródło: zebrowski-poster.com

Cykl imprez teatralnych o charakterze konkursowym, organizowany w Elblągu w latach 1985-1990, a następnie od 2008 r.

Historia

Pomysłodawcą teatralnych spotkań elbląskich widzów z wybitnymi wykonawcami krajowymi i zagranicznymi była Alicja Bednarczuk, naczelnik Wydziału Kultury, w okresie gdy dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego w Elblągu był Stanisław Tym. Funkcję tę pełnił on w latach 1984-1986. W tym czasie inicjatywa konfrontacji teatralnych została zrealizowana w formie przedsięwzięcia pod nazwą Elbląska Wiosna Teatralna. Pierwsza Wiosna odbyła się w tygodniu 22-28 kwietnia 1985 r. Wydarzenie kulturalne wpisało się na stałe do teatralnego kalendarza imprez ogólnopolskich i w ciągu sześciu kolejnych lat tworzyło elbląską tradycję. Kontynuatorem prac nad organizacją imprezy w latach 1987-1990 był Józef Jasielski. Po kilkunastu latach przerwy, w 2008 r. wydarzenie powróciło do Teatru im. Aleksandra Sewruka, dzięki obecnemu dyrektorowi – Miłosławowi Siedlerowi. Zainicjował on owo wydarzenie pod hasłem „Elbląska Wiosna Teatralna – Reaktywacja”.

Idea

Elbląska Wiosna Teatralna jest imprezą o charakterze konfrontacji teatralnych. Zapraszane są przedstawienia, które w miastach – siedzibach teatrów, uznane zostały przez recenzentów i publiczność za wydarzenia sceniczne, które wzbudzają zachwyt i przyciągają coraz to nową publiczność. Elbląska Wiosna odwołuje się w swych tradycjach do tworzenia teatru ambitnego. Obok trwających kilkanaście dni spektakli teatralnych, prezentowane są także wystawy, koncerty, spotkania publiczności z twórcami i aktorami, dyskusje panelowe, recitale i happeningi. Od 2008 r. do programu został włączony Festiwal Jednego Autora (druga edycja).

Organizator

Organizatorem imprezy jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W festiwalu udział biorą zespoły polskie i zagraniczne. Funkcję dyrektora festiwalu pełni Mirosław Siedler. Współorganizatorem jest również Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, która gości część imprez u siebie.

Edycje

Nagrody

  • 8 edycja Elbląskiej Wiosny Teatralnej uhonorowana została przez Urząd Miasta Elbląg Nagrodą „Wydarzenie Roku”.

Bibliografia

  1. Elbląska Wiosna Teatralna. Reaktywacja : [folder]. - Elbląg : Teatr im. Aleksandra Sewruka, 2008.

Zobacz też