Edward Makasewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 10:22, 13 paź 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
(1918-2000) – muzyk ludowy, cymbalista

Biografia

Urodził się 30 marca 1918 r. w Porudominie (ZSRR), wykształcenie podstawowe, z zawodu mistrz stolarski, pracował na kolei. Do Bartoszyc przyjechał z rodziną w 1946 r. Pracował ponad 30 lat na państwowej posadzie.

Twórczość

Od najmłodszych lat interesował się muzyka i grą na cymbałach. W 14 roku życia zaczął uczyć się grać oraz techniki budowy cymbałów. Uczył się od ojca. Jeden z jego instrumentów wykonany w 1937 r. znajduje się w muzeum instrumentów muzycznych w Szydłowcu. Brał udział w licznych występach, konkursach oraz przeglądach folklorystycznych. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Przemierzył prawie całą Polskę. Występował w Nowej Hucie, Gdańsku, Sopocie, Łodzi, Warszawie, Poznaniu. Występował we Francji. M.in. w latach 1971-1973 w przeglądzie Olsztyńskie Dni Folkloru, kilku edycjach Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej, Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych, dorocznym Ogólnopolskim Zjeździe Cymbalistów w Lidzbarku Warmińskim. Występował w zespole „Bezledzianie” z Bezled oraz nieformalnym zespole Cymbaliści. Był gościem programu telewizyjnego Ireny Dziedzic „Tele Echo”, gdzie wykonał „Polską szabasówkę”. Polskie Nagrania wydały w 1990 płytę z polskimi utworami muzyki ludowej, na której znalazło się wykonanie Edwarda Makasewicza.

Bibliografia

  1. Edward Makasewicz, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn, 21/405
  2. Sałata, Jerzy: Było cymbalistów wielu /Jerzy Sałata // „Gazeta Olsztyńska”. – 1989, nr 24, s. 6.
  3. Sałata, Jerzy: Prawdziwy muzykant z Bartoszyc : było cymbalistów wielu… / Jerzy Sałata // „Dziennik Pojezierza”. – 1997, nr 14, s. 4.