Dwór w Wojciechach: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Lokalizacja==
 
==Lokalizacja==
Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi [[ewim:Wojciechy|Wojciechy]] (niem. Gartenpungel), na szczycie wąwozu [[ewim:Rzeka Pasłęka|rzeki Pasłęki]], w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w [[ewim:Powiat ostródzki| powiecie ostródzkim]], w [[ewim:Gmina Miłakowo| gminie Miłakowo]].  
+
Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi [[ewim:Wojciechy|Wojciechy]] (niem. Gartenpungel), na szczycie wąwozu [[ewim:Rzeka Pasłęka|rzeki Pasłęki]], w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w [[ewim:Powiat ostródzki| powiecie ostródzkim]], w [[ewim:Miłakowo (gmina miejsko-wiejska)| gminie Miłakowo]].  
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Linia 21: Linia 21:
 
*''Nad Pasłęką'', materiał zamieszczony na stronie internetowej [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3687,wojciechy-nad-pasleka.html www.polskaniezwykla.pl] [dostęp 06.03.2014 r.]
 
*''Nad Pasłęką'', materiał zamieszczony na stronie internetowej [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3687,wojciechy-nad-pasleka.html www.polskaniezwykla.pl] [dostęp 06.03.2014 r.]
  
[[Category:Obiekty architektury]]
+
[[Category:Pałace i dwory]]
[[Category:Historia kultury]]
+
[[Category:Miłakowo (gmina miejsko-wiejska)]]
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
 
[[Category:Powiat ostródzki]]  
[[Category:1801-1900]]
+
[[Category:1801-1918]]

Wersja z 16:43, 9 sie 2014

Zabytek architektury wzniesiony w XIX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Wojciechy (niem. Gartenpungel), na szczycie wąwozu rzeki Pasłęki, w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo.

Historia

Majątek ziemski istniał w tym miejscu już w XIV wieku. W czasach krzyżackich nadawany był w lenno rycerzom służącym zakonowi. W wieku XIX znajdujący się tu folwark pełnił funkcję pomocniczą dóbr z siedzibą w Bieniaszach. W 1889 roku ich właścicielem była rodzina von Petzinger. Na początku XX wieku majątek w Wojciechach został sprzedany i tym samym usamodzielniony. Ich właścicielem została rodzina von Roebern, a następnie Berg, której przedstawiciele mieszkali tutaj do 1945 roku. Dwór powstawał w kilku etapach. Najstarsza, długa, parterowa cześć budynku została wzniesiona w XIX wieku. W początkach wieku XX dobudowano reprezentacyjne skrzydło od strony południowo-zachodniej. Po drugiej wojnie światowej dwór zaadaptowano na mieszkania. Nieremontowany i zdewastowany, stopniowo zamieniał się w ruinę. Odbudowano go w początkach lat dziewięćdziesiątych. Został wówczas zmieniony i powiększony. Dobudowano symetryczne skrzydło od strony północno-zachodniej. Obecnie mieści się tu prywatny pensjonat.

Opis

Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Posiada zróżnicowaną bryłę, na którą składają się: jednokondygnacyjna część środkowa przekryta dachem dwuspadowym i dwa prostopadłe, dwupiętrowe skrzydła boczne, kryte dachami naczółkowymi. We frontowych elewacjach skrzydeł bocznych umieszczono balkoniki z ozdobną balustradą, natomiast w narożach od strony parku – ryzality w formie baszt z tarasami. W połaciach dachowych znajdują się długie facjaty. W otoczeniu dworu zachowały się dawne zabudowania gospodarcze, a także pozostałości parku.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 92-93.
  2. Wojciechy // „Rozmaitości Ostródzkie”. - 2011, nr 11/12, s. 22.

Zobacz też