Dwór w Gierłoży

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. z 1931 roku.
Źródło: www.bildarchiv-ostpreussen.de Nr id. 2289.
Fot. wegfar.
Źródło: www.polskaniezwykla.pl
Fot. z 1931 roku.
Źródło: www.fotopolska.eu

Zabytek architektury wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Dwór został wybudowany na wzgórzu nad jeziorem Siercze, na terenie wsi Gierłoż (niem. Görlitz). Wieś położona jest w powiecie kętrzyńskim, 6 km na wschód od Kętrzyna.

Historia

W czasach krzyżackich istniał tu drewniany dwór myśliwski z załogą, mającą za zadanie zaopatrywanie w leśną zwierzynę rezydentów kętrzyńskiego zamku. W późniejszych latach powstał w tym miejscu oddzielny majątek ziemski. W końcu XIX wieku należał on do rodziny von Normann. W 1912 roku miasto odkupiło posiadłość z przeznaczeniem na rezydencję dla obejmującego właśnie urząd starosty powiatu, barona Dodo zu Innhausen und Knyphausen. Baron już w następnym roku wykupił majątek i przeniósł siedzibę dworu nad jezioro Siercze (dwór Normannów przebudowano na mieszkania dla robotników rolnych, obecnie nie istnieje). W wybudowanej w 1913 roku rezydencji mieszkał wraz z rodziną do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej dwór przez długie lata służył jako ośrodek wczasowy Instytutu Lotnictwa w Warszawie, po czym został sprzedany. Nowy właściciel przeprowadził w budynku gruntowny remont. Obecnie znajduje się tam hotel „Księżycowy Dworek”.

Opis

Jest to dwór parterowy, podpiwniczony z użytkowym poddaszem, przykryty wysokim dachem mansardowym. W obu jego elewacjach wzdłużnych znajdują się dwukondygnacyjne ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami. Od strony ogrodu ryzalit poprzedzony został owalną werandą, od frontu, do wejścia głównego prowadzą szerokie schody. W ścianach umieszczono prostokątne okna w eleganckich obwódkach gzymsowych.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 220-221.
  2. Kętrzyn : z dziejów miasta i okolic / red. Aniela Bałanda [et al.]. - Olsztyn : Pojezierze, 1978. - S. 174-175.

Zobacz też