Chór Camerata

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół podczas Koncertu Nadzwyczajnego w Kaliningradzie w ramach Sezonu Kultury Polskiej w Rosji „Polska-Rosja. Dialog kultur” (5 lipca 2008)
Źródło: portal www.culture.pl

Amatorski chór mieszany, działający od 1986 r. w Iławie.

Historia

Chór powstał we wrześniu 1986 r. jako zespół amatorski. Głównym inicjatorem powstania zespołu był Hipolit Szalkiewicz. Pierwszą dyrygentką „Cameraty” została Alicja Szymańska. Członkami zespołu początkowo byli nauczyciele, uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Bairda w Iławie. Z czasem do ich grona dołączyli przedstawiciele innych zawodów: inżynierowie, lekarze, studenci, nauczyciele. Obecnie w chórze śpiewa około 40 osób.
Od 1993 r. dyrygentką chóru jest Honorata Cybula. Od 1999 r. chór działa jako stowarzyszenie pod patronatem Iławskiego Centrum Kultury i Sportu.

Działalność

Repertuar zespołu to ponad sto utworów z różnych epok i stylów, od renesansowych motetów i madrygałów, przez barokowe formy wokalno-instrumentalne i współczesną muzykę chóralną, po opracowania muzyki ludowej, rozrywkowej i pieśni negro spirituals.
Jednym z zadań realizowanych przez chór „Camerata” jest upowszechnianie kultury muzycznej. Podstawową formą realizacji tego zadania są koncerty muzyki chóralnej. Do tradycji chóru należą coroczne koncerty kolędowe dla iławskiej publiczności, koncerty w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, koncerty pieśni pasyjnej i Koncerty Czerwcowe. Zespół koncertuje podczas ważnych wydarzeń i uroczystości lokalnych. Od 2002 r. chór „Camerata” organizuje również imprezę cykliczną – Iławskie Spotkania Chóralne, na które zaprasza zaprzyjaźnione chóry z kraju i z zagranicy.
„Camerata” koncertowała również za granicą, m.in. w Szwecji, Francji, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Majorce. W 1996 r. Chór „Camerata” uczestniczył w Festiwalu Pieśni i Tańca w Cantonigros (Hiszpania), a w 1999 r. w Europejskich Spotkaniach w Eppelheim (Niemcy). Od 1995 r. zespół współpracuje z niemieckim chórem „St. Hubertus” z Sinnersdorf.

Nagrody i wyróżnienia

  1. Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca w Llangollen (1994, Walia)
    • III miejsce w kategorii chórów mieszanych
  2. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (1994, 1998)
    • I miejsce w kategorii chórów mieszanych
  3. Ogólnopolski Turniej Chóralny LEGNICA CANTAT (1998)
    • I miejsce w konkursie chórów amatorskich
  4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (2001)
    • II miejsce w kategorii chórów mieszanych kat. A
  5. Ogólnopolski Konkurs Chóralny im. F. Nowowiejskiego w Barczewie (2002)
    • Grand Prix
    • wyróżnienie za brzmienie chóru
  6. Ogólnopolski Festiwal Chóralny w Łodzi (2002)
    • I miejsce w konkursie Stowarzyszeń Śpiewaczych
  7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi (2003)
    • I miejsce w kategorii chórów mieszanych kat. A
  8. II Turniej Chóralny w Brodnicy (2005)
    • Grand Prix
  9. II Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica” w Toruniu (2006)
    • I miejsce
    • Nagroda Specjalna Prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Muzyki Sakralnej w Toruniu
  10. Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2007)
    • Srebrny Medal

Bibliografia

  1. Cybula, Honorata: Rola chóru „Camerata” w upowszechnianiu kultury muzycznej w latach 1986-2002 / Honorata Cybula // W: Muzyka Warmii i Mazur : II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego / [red. nauk. Jan Połowianiuk ; współpr. Krystyna Lech, Danuta Łowkiel, Danuta Zielonka]. – Barczewo : Wydawnictwo Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, 2003. – S. 36-41.
  2. Uścińska, Hanna: Wyśpiewali dwie dekady : jubileusz muzyków chóru Camerata / Hanna Uścińska // „Nowy Kurier Iławski”. – 2006, nr 39, s. 4.

Zobacz też