Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:Mn1.jpg|thumb|right|350px|Tartak - siedziba Muzeum po rewitalizacji. Styczeń 2015 r.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]]]
+
[[Image:(MOK) Tartak.jpg|thumb|right|490px|Tartak Raphaelsohnów po rewitalizacji. Siedziba Muzeum Nowoczesności MOK w 2015 roku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn]]
 +
[[ewim:Olsztyn|Olsztyńska]] placówka muzealno-edukacyjno-wystawiennicza w strukturze [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie]], oddana do użytku w 2014 roku.<br>Centrum jest czynne od soboty do czwartku, w piątek nieczynne. Wstęp do Muzeum Nowoczesności MOK jest bezpłatny.
  
[[ewim:Olsztyn|Olsztyńska]] placówka muzealno-edukacyjno-wystawiennicza w strukturach [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskiego Ośrodka Kultury]] oddana do użytku w 2014 roku. Czynna od poniedziałku do czwartku w godz: 11:00 - 17:00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11:00 - 16:00. Wstęp wolny.
+
==Lokalizacja==
  
==Siedziba==
+
Muzeum mieści się w zrewitalizowanym budynku Tartaku Raphaelsohów, jednym z ostatnich reliktów pierwszej dzielnicy przemysłowej [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]], w zakolu rzeki Łyny, przy obecnej ulicy Ryszarda Knosały 3b (w podwórzu), nieopodal Parku Centralnego.
 
 
Muzeum mieści się w zrewitalizowanym Tartaku Rudolfa i Louisa Raphaelsohów, jedynym zacho-wanym relikcie pierwszej dzielnicy przemysłowej Olsztyna, w zakolu rzeki Łyny przy obecnej ulicy Ryszarda Knosały 3B ( w podwórzu), z dostępem do Parku Centralnego.
 
  
 
==Historia==
 
==Historia==
  
100 lat temu w południowo- wschodniej części Olsztyna, na wykorzystywanych wcześniej terenach rolniczych, między dzisiejszymi ulicami Niepodległości (przed II wojną światową; Strasse der SA)- Kościuszki (Roonstrasse)- Knosały (Gartenstrasse) działało pięć tartaków, m. in. tartak i młyn parowy F. W. Hermenaua (1865), Józefa Orłowskiego pod firmą „Orlowski & Co.” (1881), a po nim Raphaelsohn i Frankenstein (1878). W 1884 roku swoje tartaki wznieśli tutaj bracia Rudolf i Louis Raphaelsohn. Działały tu także dwa browary: klasztorny „Kloster-Brauerei” Augusta Blockhagena (1852) i Rhode-Streit (1872), fabryka maszyn z odlewnią żeliwa Wolframa (1869), prowadzona pod firmami "A. Franke", a następnie „Beyer & Thiel” oraz fabryka octu i musztardy, fabryka mydła i sody od 1886 roku, a od 1889 roku gazownia miejska. Wybór zakola rzeki Łyny na tak liczne obiekty przemysłowe nie był przypadkowy. Jednym z głównych powodów było wykorzystywanie rzeki jako naturalnej i taniej drogi transportu.  
+
W XIX wieku, na przylegającym do Starego Miasta terenie między dzisiejszymi ulicami Niepodległości, Kościuszki i Knosały, w rejonie zakola rzeki Łyny, zaczęła powstawać pierwsza dzielnica przemysłowa [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]]. Działały tu niegdyś m.in.: dwa browary, cztery tartaki, fabryka maszyn z odlewnią żelaza, gazownia miejska oraz fabryka chemiczna. Czynnikiem pobudzającym rozwój przemysłu drzewnego było sąsiedztwo spławnej Łyny, którą drewno dostarczane było do tartaków z położonych na południe od miasta lasów państwowych i komunalnych. Przemysł drzewny reprezentowały tartaki z napędem parowym, założone nad Łyną przez Fryderyka Wilhelma Hermenau (1865), Emila Frankensteina i Rudolfa Raphaelsohna (1878), Józefa Orłowskiego (1884) oraz Louisa Raphaelsohna (1884). Jeszcze w latach 80. XIX wieku firmy założone przez Rudolfa i Louisa Raphaelsohnów połączyły się, tworząc spółkę „Gebrüder Raphaelsohn” (Bracia Raphaelsohn). Do dziś przetrwał jedynie tartak zbudowany przez Louisa Raphaelsohna przy ul. Knosały (dawna Garten-Str.), nazywany obecnie Tartakiem Raphaelsohnów.
  
"Rewolucja przemysłowa", a w jej wyniku proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych zapoczątkowany w XVIII wieku w Anglii i Szkocji, związany z przejściem od ekonomii opartej na rolnictwie i produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej do opierającej się na mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą, przemysłową skalę gwałtownie zwiększyła zapotrzebowanie na drewno dla podkładów pod tory kolejowe i słupy telegraficzne oraz na potrzeby budownictwa komunalnego. Pojawiającą się koniunkturę dostrzegli także młodzi Raphaelsohnowie, którzy wywodzili się z szanowanej, bogatej i doświadczonej w prowadzeniu interesów żydowskiej rodziny, zajmującej się w przeszłości handlem, produkcją waty z owczej wełny, cegieł.  
+
Zabytkowy obiekt składa się z dwukondygnacyjnego budynku fabrycznego, przylegających do niego od południa siłowni (kotłownia i maszynownia) oraz części administracyjno-mieszkalnej po stronie północno-zachodniej. Przybudówki powstały jako obiekty w całości murowane, z elewacjami z czerwonej cegły ceramicznej. Główny budynek fabryczny wzniesiony został w konstrukcji ryglowej drewnianej z wypełnieniem z czerwonej cegły ceramicznej (tzw. pruski mur). Piętro pełniło tu pierwotnie funkcję hali traków, na parterze znajdował się system transmisji napędu oraz usuwania i odzysku trocin. Wyposażenie stanowiły dwa pionowe traki ramowe, napędzane przez maszynę parową.
  
Tartak Raphaelsohnów pierwotnie składał się z dwukondygnacyjnego budynku fabrycznego wzniesionego w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem z czerwonej cegły ceramicznej, natomiast od strony południowej przylegała do niego murowana w całości z cegły kotłownia z kominem i maszynownia. Górna część głównego obiektu fabrycznego pełniła funkcję hali dla dwóch pionowych traków ramowych napędzanych przez maszynę parową, piętro dolne zawierało system usuwania trocin i transmisji napędu.  
+
Rodzina właścicieli tartaku przywędrowała do Olsztyna pod koniec XVIII wieku, trudniąc się początkowo handlem. Michael Hirsch Raphaelsohn założył fabrykę waty (1858), a następnie cegielnię położoną w dzielnicy Zatorze (1874). Jego synowie, Rudolf i Louis, zajęli się przemysłem drzewnym, budując dwa tartaki nad Łyną. Na przełomie XIX i XX wieku Raphaelsohnowie zaliczani byli już do kręgów bogatego mieszczaństwa, wchodzili w skład rady miejskiej [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]], zasiadali również we władzach miejscowej Gminy Żydowskiej. Po pierwszej wojnie światowej firma „Gebr. Raphaelsohn” prowadzona była synów założycieli, bratanków Hermanna i Hugona.
  
Pozyskiwane z warmińskich lasów wyrośnięte dłużyce sosnowe do wszystkich tutejszych tartaków, także Raphaelsohnów spławiano w formie flisackich tratw kapryśną dotąd, ale regulowaną już po raz pierwszy w 1805, później w 1825 i 1836 roku na koszt królewski rzeką Łyną do specjalnych basenów obok hal produkcyjnych. Stąd na górną kondygnację za pośrednictwem pochylni i wciągarek linowych zasilanych silnikami przemieszczano je do oświetlanych już wtedy elektrycznością hal tartacznych i przecierano odpowiednio na deski i bale. Gotowe wyroby składowano i suszono pod wiatami na przyfabrycznych placach. Łyna służyła także jako arteria transportowa dla wyrobów gotowych z olsztyńskich tartaków do portów w Piławie i Królewcu.  
+
Pod koniec lat 20. XX wieku spółka Raphaelsohnów rozpadła się. W 1929 roku tartak, wraz z parcelą przy ówczesnej Garten-Str. 3-6, sprzedany został przez rodzinę miastu, przechodząc na własność miejskiej spółki gospodarki komunalnej „Städtische Betriebswerke Allenstein GmbH“, zarządzającej gazownią, wodociągami i kanalizacją, elektrownią i tramwajami. Urządzenia i maszyny zostały zdemontowane, a wnętrze obiektu przebudowano. Likwidacji uległ wtedy m.in. komin fabryczny. Zewnętrzny wygląd, nadany budowli jeszcze w XIX wieku, nie uległ przy tym poważnym zmianom. W jej sąsiedztwie, jeszcze przed 1945 rokiem, wzniesiona została hala trolejbusowa. W 1945 r. teren dawnego tartaku przejął Skarb Państwa, obiektem administrowały kolejne spółki miejskie związane z gospodarką komunalną – mieściły się tu magazyny, warsztaty, zaplecze socjalne dla pracowników oraz mieszkania komunalne. Ostatni administrator (PGM) użytkował budynek do 1987 roku. Potem obiekt stał się pustostanem, zamieniając się w coraz większą ruinę.
  
Rewitalizacja obiektu uwzględniła także odtworzenie rozebranego w przeszłości ze względów bezpieczeństwa komina tartacznego. Z dawnej cegielni w Rozogach koło Szczytna przeniesiono podobną do tutejszego pierwotnego komina wiekową i mierzącą 23 metry konstrukcję, którą z pietyzmem dostawiono do obiektu, przywracając mu w pełni niemal pierwotny wygląd.
+
W 2007 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”, tartak wpisany został do rejestru zabytków. Dzięki staraniom społeczników, organizacji pozarządowych i władz miasta wypracowano projekt odbudowy z przeznaczeniem na siedzibę muzeum (2009). Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. W 2010 roku gospodarzem obiektu stał się [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]], którego zadaniem była rewitalizacja dawnego tartaku oraz utworzenie w nim placówki muzealno-edukacyjno-wystawienniczej pod nazwą Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. Prace rewitalizacyjne obiektu rozpoczęto w połowie 2012 roku. Uwzględniały one odtworzenie pierwotnego wyglądu zewnętrznego, w tym rozebranego w przeszłości komina oraz dawnego podziału wnętrz. Z terenu nieistniejącej już cegielni w Rozogach koło [[ewim:Szczytno|Szczytna]] przeniesiono zabytkowy 23-metrowy komin, który odbudowany został przy tartaku, w miejscu dawnego komina. Dzięki temu obiekt odzyskał dawny, fabryczny wygląd, który przypomina o zapomnianej już, przemysłowej historii zakola Łyny i okresie kształtowania się nowoczesnego [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]] na przełomie XIX i XX wieku. Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” nastąpiło w październiku 2014 roku.
  
W latach 1929- 1933 na całym świecie ( poza Związkiem Radzieckim) ujawnił się wielki kryzys gospodarczy. Wiele firm nie przetrzymało go. Przestały istnieć wówczas m.in. oba działające tutaj browary oraz zakłady metalurgiczne „Beyer & Thiel”. Pożary unicestwiły fabrykę Józefa Orłowskiego.
+
==Zbiory==
 
 
Po zakończeniu w 1929 roku działalności tartacznej rodzina Raphaelsohnów za 200 tys. reichsmarek sprzedała swoje parcele miejskiej spółce gospodarki komunalnej: „Städtische Betriebswerke Allenstein GmbH“, w której gestii znajdowały się już: gazownia, wodociągi, kanalizacja, elektrownia i od 1907 roku tramwaje. Przez zakup parceli od Raphaelsohnów miasto rozwiązało problem braku miejsca na rozwój miejskiej infrastruktury usługowej. M. in. hala fabryczna tartaku, została zamieniona na magazyny, warsztaty, pomieszczenia socjalne, a w roku 1939 w jej sąsiedztwie wzniesiono zajezdnię dla trolejbusów.
 
 
 
Ostatecznie więc ok. 1930 roku spółka rodzinna „Gebr. Raphaelsohn” przestała istnieć, a w latach 40-tych jej członkowie zostali wymordowani przez hitlerowców w obozach koncentracyjnych, m. in. w Auschwitz. Jednym z nielicznych Raphaelsohnów, którym udało się ujść od zagłady, był syn Hugona, Ludwig (Lou). W sierpniu 1939 r. wyjechał z Berlina do Anglii, potem zaciągnął się do armii USA. Służył m. in. we Włoszech, po wojnie osiadł w Ameryce.
 
  
Po 1945 roku właścicielami obiektów były Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Miej-skie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Po 1987 roku jedyny pozostały po dzielnicy przemysłowej obiekt ulegał postępującej dewastacji i został wyłączony z użytkowania.
+
Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” prezentuje zdobycze cywilizacyjne Warmii i Mazur w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku w następujących działach:
 +
*maszyny<br>
 +
*produkcja<br>
 +
*budownictwo<br>
 +
*inżynieria miejska<br>
 +
*rozwój miasta
  
Gdyby nie starania grupy osób i organizacji pozarządowych, które doprowadziły w 2007 roku do wpisania Tartaku Raphaelsohnów do rejestru zabytków, obiekt ten byłby utracony na zawsze.  
+
Można zapoznać się tutaj m.in. z rozwojem komunikacji, sposobami podróżowania, transportu, rozrywki i życiem codziennym dawnych mieszkańców regionu.<br>
 +
Wśród eksponatów warto wymienić:
 +
*najstarszą zachowaną kabinę olsztyńskiej windy z budynku Książnicy Polskiej w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]]
 +
*fonograf Edisona
 +
*gramofon z początku XX wieku
 +
*pierwsze maszyny do pisania
 +
*telefon na korbkę (1904)
 +
*żetony tramwajowe (m.in. żeton dla urzędników olsztyńskiego magistratu)
 +
*żeton gazowy
 +
*koszulki żarowe
 +
*dawne liczniki gazu
 +
*taran wodny wydobyty niedaleko Sępopola
 +
*drewniane rury wodociągowe
 +
*księgę adresową przemysłu i handlu na rok 1916
 +
*regionalne butelki browarne
  
Od 2010 roku znajduje się on w strukturach MOK w Olsztynie, a oficjalne otwarcie Muzeum nastąpiło w październiku 2014 roku. Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
+
Kolekcję uzupełniają filmy, animacje i prezentacje multimedialne oraz liczne modele. Wśród nich m.in.:
 +
*model pierwszego olsztyńskiego tramwaju (1907)
 +
*model stacji ejektorowej IV olsztyńskiego systemu kanalizacji pneumatycznej Shone’a (1912)
 +
*model gazowni pionowo-komorowej w [[ewim:Kętrzyn|Kętrzynie]] (1925)
  
==Zbiory==
+
Unikalna jest także prezentowana w „Muzeum Nowoczesności” ikonografia:
 +
*fotografie lotnicze [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]] sprzed stu lat
 +
*kolekcja portretów olsztynian
 +
*fotografie wnętrz dawnych lokali i prywatnych mieszkań w technice 3D
 +
*projekt rozbudowy [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]] autorstwa prof. Theodora Goeckego (1907)
 +
*plany przedłużenia Kanału Elbląskiego do [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]] (1925)
  
Muzeum Nowoczesności nazwane tak dla uznania dla zdobyczy technicznych i cywilizacyjnych regionu [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazur]] w XIX w. i pierwszej połowie XX wieku prezentuje m. in.: postacie lokalnych laureatów Nagrody Nobla, materiały i budownictwo przeszłości, podróże, transport, komunikację, rozrywki i życie codzienne dawnych mieszkańców regionu. Wśród eksponatów w Muzeum eksponuje się m. in.: kabinę najstarszej olsztyńskiej windy z [[Książnica Polska w Olsztynie|Książnicy Polskiej w Olsztynie]], patefony, maszyny do pisania, telefony na korbkę, żeton tramwajowy urzędników- kontrolerów olsztyńskiego magistratu, liczniki gazu, taran wodny wydobyty niedaleko [[ewim:Sępopol|Sępopola]], drewniane rury kanalizacyjne, księgę adresową przemysłu i handlu na rok 1916. W niższej kondygnacji zachowano i uwidoczniono kanał mieszczący niegdyś dolną część koła zamachowego tartaku. Zaznaczono również symbolicznie miejsca pierwotnych ścian działowych obrazujące przemiany i kolejne rozbudowy. Kolekcję uzupełniają modele, w tym m. in. model pierwszego olsztyńskiego tramwaju, tzw. [[System kanalizacji w Olsztynie według projektu Sir Isaaca Shonea|stacji ejektorowej (kanalizacyjnej) sir Isaaca Shonea]], gazowni miejskiej, stylizowane na lata 20-te foto-atelier, w którym można zrobić swoim aparatem zdjęcie oraz animacje i prezentacje multimedialne. Unikalna jest także prezentowana w Muzeum Nowoczesności ikonografia: nigdzie niepublikowane dotąd fotografie zakola [[ewim:Łyna|Łyny]], kolekcja portretów olsztynian sprzed 100 lat, fotografie lokali i prywatnych mieszkań w technice 3D czy plany rozbudowy Kanału Elbląskiego z 1925 roku. Część eksponatów stanowią dary i depozyty, a merytoryczną stronę ekspozycji opracowali: [[Rafał Bętkowski]], [[Janusz Cygański]] i [[Joanna Mariuk]]. W tartaku Raphaelsohnów MOK organizowane są ponadto imprezy kulturalne i rozmaite działania edukacyjno- animacyjne, w tym otwarte spotkania poświęcone regionowi. Przy Muzeum działa Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Nowoczesności „Tartak”.  
+
W niewielkim stylowym atelier można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, posłuchać głosu Józefa Piłsudskiego oraz odtworzonych sygnałów trąbek pocztowych. Merytoryczną stronę ekspozycji opracowali: Rafał Bętkowski, [[Janusz Cygański]] i Joanna Mariuk. W Tartaku Raphaelsohnów MOK organizowane są ponadto wystawy czasowe, imprezy kulturalne i rozmaite działania edukacyjno-animacyjne, w tym otwarte spotkania poświęcone regionowi. Przy muzeum działa Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Nowoczesności „Tartak”.
  
 
==Galeria zdjęć==
 
==Galeria zdjęć==
<gallery widths=180px heights=180px perrow=5>
+
<gallery widths=250px heights=250px perrow=5>
File:Mn2.jpg|Tartak - siedziba Muzeum przed rewitalizacją, 2010 r.<br>Fot. Paweł Kicowski. Zdjęcie nadesłał [[Andrzej Cieślak]]
+
File:GT1.jpg|Tartak Raphaelsohnów w 2010 roku, przed rewitalizacją<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
File:Mn3.jpg|Zachowana pozostałość po instalacji dostarczającej wodę do urządzeń maszynowni.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
+
File:GT_2.jpg|Tartak Raphaelsohnów w 2010 roku, przed rewitalizacją<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
File:Mn4.jpg|Model gazowni kętrzyńskiej z 1925 r. w zbiorach Muzeum.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
+
File:GT3.jpg|Zachowana pozostałość po instalacji dostarczającej wodę do urządzeń maszynowni dawnego tartaku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
File:Mn5.jpg|Zachowany mur i kanał pasa napędowego maszynowni.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
+
File:GT4.jpg|Zachowany mur i kanał pasa napędowego maszynowni dawnego tartaku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
File:Mn6.jpg|Model reszelskiego spichlerza z końca XIX w. w zbiorach Muzeum.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
+
File:GT5.jpg|Tablice informacyjne w Muzeum Nowoczesności MOK uzupełnione o tematyczne prezentacje multimedialne<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
File:Mn7.jpg|Model pierwszego olsztyńskiego tramwaju z 1907 r. w zbiorach Muzeum.<br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
+
File:GT6.jpg|Najstarsza zachowana kabina olsztyńskiej windy z domu przy pl. Jana Pawła II 2/3 (ok. 1913) w zbiorach muzeum<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
 +
File:GT7.jpg|Mosiężna głowica rozrządu stacji ejektorowej<br>z ul. Bałtyckiej (patent niemieckiej firmy „Merten & Co”)<br>w zbiorach muzeum<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
 +
File:GT8.jpg|Model pierwszego olsztyńskiego tramwaju z 1907 roku w zbiorach muzeum<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
 +
File:GT9.jpg|Model gazowni kętrzyńskiej z 1925 roku<br>w zbiorach muzeum<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
 +
File:GT10.jpg|Makieta modelarska kolejki w skali 1:120<br>w zbiorach muzeum<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
 
</gallery>
 
</gallery>
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
  
#Rafał Bętkowski, Tartak Raphaelsohnów, Debata, nr. 11/2008
+
#Bętkowski, Rafał, ''Tartak Raphaelsohnów'', „Debata” 2008, nr 11.
#Informacje nadesłane przez Andrzeja Cieślaka
+
#Informacje zamieszczone przez [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]].
 +
#Informacje zamieszczone przez MOK Olsztyn.
 +
 
 +
==Zobacz też==
 +
*Strona internetowa Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie: [http://www.tartak.mok.olsztyn.pl/ www.tartak.mok.olsztyn.pl]
 +
*Strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie: [http://www.mok.olsztyn.pl/ www.mok.olsztyn.pl]
  
 
[[Category:1990-]]
 
[[Category:1990-]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
[[Category:Obiekty architektury]]
+
[[Category:Inne obiekty architektury]]
 
[[Category:Muzea]]
 
[[Category:Muzea]]
 +
[[Category:Muzealnictwo]]

Aktualna wersja na dzień 09:45, 29 wrz 2015

Tartak Raphaelsohnów po rewitalizacji. Siedziba Muzeum Nowoczesności MOK w 2015 roku
Źródło: Archiwum MOK Olsztyn

Olsztyńska placówka muzealno-edukacyjno-wystawiennicza w strukturze Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, oddana do użytku w 2014 roku.
Centrum jest czynne od soboty do czwartku, w piątek nieczynne. Wstęp do Muzeum Nowoczesności MOK jest bezpłatny.

Lokalizacja

Muzeum mieści się w zrewitalizowanym budynku Tartaku Raphaelsohów, jednym z ostatnich reliktów pierwszej dzielnicy przemysłowej Olsztyna, w zakolu rzeki Łyny, przy obecnej ulicy Ryszarda Knosały 3b (w podwórzu), nieopodal Parku Centralnego.

Historia

W XIX wieku, na przylegającym do Starego Miasta terenie między dzisiejszymi ulicami Niepodległości, Kościuszki i Knosały, w rejonie zakola rzeki Łyny, zaczęła powstawać pierwsza dzielnica przemysłowa Olsztyna. Działały tu niegdyś m.in.: dwa browary, cztery tartaki, fabryka maszyn z odlewnią żelaza, gazownia miejska oraz fabryka chemiczna. Czynnikiem pobudzającym rozwój przemysłu drzewnego było sąsiedztwo spławnej Łyny, którą drewno dostarczane było do tartaków z położonych na południe od miasta lasów państwowych i komunalnych. Przemysł drzewny reprezentowały tartaki z napędem parowym, założone nad Łyną przez Fryderyka Wilhelma Hermenau (1865), Emila Frankensteina i Rudolfa Raphaelsohna (1878), Józefa Orłowskiego (1884) oraz Louisa Raphaelsohna (1884). Jeszcze w latach 80. XIX wieku firmy założone przez Rudolfa i Louisa Raphaelsohnów połączyły się, tworząc spółkę „Gebrüder Raphaelsohn” (Bracia Raphaelsohn). Do dziś przetrwał jedynie tartak zbudowany przez Louisa Raphaelsohna przy ul. Knosały (dawna Garten-Str.), nazywany obecnie Tartakiem Raphaelsohnów.

Zabytkowy obiekt składa się z dwukondygnacyjnego budynku fabrycznego, przylegających do niego od południa siłowni (kotłownia i maszynownia) oraz części administracyjno-mieszkalnej po stronie północno-zachodniej. Przybudówki powstały jako obiekty w całości murowane, z elewacjami z czerwonej cegły ceramicznej. Główny budynek fabryczny wzniesiony został w konstrukcji ryglowej drewnianej z wypełnieniem z czerwonej cegły ceramicznej (tzw. pruski mur). Piętro pełniło tu pierwotnie funkcję hali traków, na parterze znajdował się system transmisji napędu oraz usuwania i odzysku trocin. Wyposażenie stanowiły dwa pionowe traki ramowe, napędzane przez maszynę parową.

Rodzina właścicieli tartaku przywędrowała do Olsztyna pod koniec XVIII wieku, trudniąc się początkowo handlem. Michael Hirsch Raphaelsohn założył fabrykę waty (1858), a następnie cegielnię położoną w dzielnicy Zatorze (1874). Jego synowie, Rudolf i Louis, zajęli się przemysłem drzewnym, budując dwa tartaki nad Łyną. Na przełomie XIX i XX wieku Raphaelsohnowie zaliczani byli już do kręgów bogatego mieszczaństwa, wchodzili w skład rady miejskiej Olsztyna, zasiadali również we władzach miejscowej Gminy Żydowskiej. Po pierwszej wojnie światowej firma „Gebr. Raphaelsohn” prowadzona była synów założycieli, bratanków Hermanna i Hugona.

Pod koniec lat 20. XX wieku spółka Raphaelsohnów rozpadła się. W 1929 roku tartak, wraz z parcelą przy ówczesnej Garten-Str. 3-6, sprzedany został przez rodzinę miastu, przechodząc na własność miejskiej spółki gospodarki komunalnej „Städtische Betriebswerke Allenstein GmbH“, zarządzającej gazownią, wodociągami i kanalizacją, elektrownią i tramwajami. Urządzenia i maszyny zostały zdemontowane, a wnętrze obiektu przebudowano. Likwidacji uległ wtedy m.in. komin fabryczny. Zewnętrzny wygląd, nadany budowli jeszcze w XIX wieku, nie uległ przy tym poważnym zmianom. W jej sąsiedztwie, jeszcze przed 1945 rokiem, wzniesiona została hala trolejbusowa. W 1945 r. teren dawnego tartaku przejął Skarb Państwa, obiektem administrowały kolejne spółki miejskie związane z gospodarką komunalną – mieściły się tu magazyny, warsztaty, zaplecze socjalne dla pracowników oraz mieszkania komunalne. Ostatni administrator (PGM) użytkował budynek do 1987 roku. Potem obiekt stał się pustostanem, zamieniając się w coraz większą ruinę.

W 2007 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”, tartak wpisany został do rejestru zabytków. Dzięki staraniom społeczników, organizacji pozarządowych i władz miasta wypracowano projekt odbudowy z przeznaczeniem na siedzibę muzeum (2009). Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. W 2010 roku gospodarzem obiektu stał się Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, którego zadaniem była rewitalizacja dawnego tartaku oraz utworzenie w nim placówki muzealno-edukacyjno-wystawienniczej pod nazwą Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. Prace rewitalizacyjne obiektu rozpoczęto w połowie 2012 roku. Uwzględniały one odtworzenie pierwotnego wyglądu zewnętrznego, w tym rozebranego w przeszłości komina oraz dawnego podziału wnętrz. Z terenu nieistniejącej już cegielni w Rozogach koło Szczytna przeniesiono zabytkowy 23-metrowy komin, który odbudowany został przy tartaku, w miejscu dawnego komina. Dzięki temu obiekt odzyskał dawny, fabryczny wygląd, który przypomina o zapomnianej już, przemysłowej historii zakola Łyny i okresie kształtowania się nowoczesnego Olsztyna na przełomie XIX i XX wieku. Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” nastąpiło w październiku 2014 roku.

Zbiory

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” prezentuje zdobycze cywilizacyjne Warmii i Mazur w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku w następujących działach:

  • maszyny
  • produkcja
  • budownictwo
  • inżynieria miejska
  • rozwój miasta

Można zapoznać się tutaj m.in. z rozwojem komunikacji, sposobami podróżowania, transportu, rozrywki i życiem codziennym dawnych mieszkańców regionu.
Wśród eksponatów warto wymienić:

  • najstarszą zachowaną kabinę olsztyńskiej windy z budynku Książnicy Polskiej w Olsztynie
  • fonograf Edisona
  • gramofon z początku XX wieku
  • pierwsze maszyny do pisania
  • telefon na korbkę (1904)
  • żetony tramwajowe (m.in. żeton dla urzędników olsztyńskiego magistratu)
  • żeton gazowy
  • koszulki żarowe
  • dawne liczniki gazu
  • taran wodny wydobyty niedaleko Sępopola
  • drewniane rury wodociągowe
  • księgę adresową przemysłu i handlu na rok 1916
  • regionalne butelki browarne

Kolekcję uzupełniają filmy, animacje i prezentacje multimedialne oraz liczne modele. Wśród nich m.in.:

  • model pierwszego olsztyńskiego tramwaju (1907)
  • model stacji ejektorowej IV olsztyńskiego systemu kanalizacji pneumatycznej Shone’a (1912)
  • model gazowni pionowo-komorowej w Kętrzynie (1925)

Unikalna jest także prezentowana w „Muzeum Nowoczesności” ikonografia:

  • fotografie lotnicze Olsztyna sprzed stu lat
  • kolekcja portretów olsztynian
  • fotografie wnętrz dawnych lokali i prywatnych mieszkań w technice 3D
  • projekt rozbudowy Olsztyna autorstwa prof. Theodora Goeckego (1907)
  • plany przedłużenia Kanału Elbląskiego do Olsztyna (1925)

W niewielkim stylowym atelier można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, posłuchać głosu Józefa Piłsudskiego oraz odtworzonych sygnałów trąbek pocztowych. Merytoryczną stronę ekspozycji opracowali: Rafał Bętkowski, Janusz Cygański i Joanna Mariuk. W Tartaku Raphaelsohnów MOK organizowane są ponadto wystawy czasowe, imprezy kulturalne i rozmaite działania edukacyjno-animacyjne, w tym otwarte spotkania poświęcone regionowi. Przy muzeum działa Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Nowoczesności „Tartak”.

Galeria zdjęć

Bibliografia

  1. Bętkowski, Rafał, Tartak Raphaelsohnów, „Debata” 2008, nr 11.
  2. Informacje zamieszczone przez Andrzeja Cieślaka.
  3. Informacje zamieszczone przez MOK Olsztyn.

Zobacz też