Bogumił Osiński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 20:14, 11 lut 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: Archiwum Bogumiła Osińskiego

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, krytyk filmowy, trener z zakresu protokołu dyplomatycznego i precedencji.

Życiorys

Bogumił Osiński ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie. Od 1973 r. do 1984 r. pracował w kinematografii, w tym czasie tworzył i nadzorował pracę kin studyjnych na Warmii i Mazurach. Autor audycji "Był taki film" popularyzującej polską i światową muzykę filmową na antenie Polskiego Radia Olsztyn i Radia UWM FM.

W latach 1984-1996 był korespondentem Telewizji Polskiej SA w Olsztynie. Stworzył wówczas dla TVP2 liczący 25 odcinków cykl "Mistrzowie współczesnego kina", zrealizował kilkanaście reportaży z planu filmowego m.in. Andrzeja Wajdy, Volkera Schlendorffa, Krystyny Jandy, Radosława Piwowarskiego, Sylwestra Chęcińskiego.

Od roku 1992 przez kilkanaście lat relacjonował na antenie TVP2 przebieg jednego z największych festiwali filmowych w Europie - Berlinale. Za swój największy zawodowy sukces uważa realizację reportażu z Hollywood, z ceremonii wręczenia Oscarów w roku 1994, podczas której troje polskich współpracowników Stevena Spielberga (Ewa Braun, Janusz Kamiński i Allan Starski) otrzymało złote statuetki za "Listę Schindlera". Prócz tego utworzenie Telewizji Publicznej na Warmii i Mazurach zakończone powołaniem Oddziału TVP SA w Olsztynie w 2005 r.

Od roku 1996 przez dziesięć lat kierował gdańskim Oddziałem TVP SA. Telewizja Gdańsk pod jego kierownictwem stała się znaczącym producentem programów ogólnopolskich, a „Panorama” była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w kategorii „najlepszy program informacyjny” w kraju i za granicą m.in. w ramach Circom Regional. Jest laureatem nagrody czasopisma „Styl Życia” – za styl lokalnych programów telewizyjnych - Złota Żyrafa (2000), w roku 2001 Warmińsko – Mazurski Klub Biznesu uhonorował go tytułem Osobowości Roku – za konsekwencję w działaniu, upór i sukces przy tworzeniu Telewizji Publicznej na Warmii i Mazurach, zaś w roku 2004 czytelnicy „Twojego Wieczoru” i słuchacze Radia Eska Nord zdecydowali o przyznaniu mu nagrody „Homo Popularis”.

W latach 2009-2013 był Dyrektorem Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, który współtworzył w roku 2001 pracując w Telewizji Polskiej SA.

W latach 2008-2015 pracował na stanowisku Radcy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. kontaktów międzynarodowych, protokołu dyplomatycznego oraz kultury.

We wrześniu 2015 r. Prezes Zarządu TVP SA Janusz Daszczyński powołał go na stanowisko dyrektora Ośrodka Programów Regionalnych (TVP3). W czerwcu 2016 r. złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska i rozwiązał umowę z TVP SA.

Pomysłodawca, autor projektu i dyrektor I Festiwalu Seriali Telewizyjnych - Elbląg 2015.

Obecnie szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz wykładowca UWM w Olsztynie (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej).

Bibliografia

  • Materiały Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.