Beata Januszko-Giergielewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ars Vitae, antologia twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur, Olsztyn, „ElSet”, 2008, s. 116.

(1965- ) – lekarz nefrolog, felietonistka, poetka

Biografia

Urodziła się 16 lutego 1965 r. W 1990 r. ukończyła Akademię Medyczną w Białymstoku. W 1995 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1999 r. II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych. W 2005 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Pracuje i mieszka w Olsztynie.

Działalność

Pracuje na Oddziale Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Od 1998 r. koordynuje funkcjonowanie Ośrodka Dializ Otrzewnowych. Dodatkowo w latach 1992-1998 sprawowała samodzielną opiekę lekarską nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie koło Olsztyna oraz nadzór szkoleniowy nad personelem pielęgniarskim ośrodka z zakresu geriatrii i opieki paliatywnej. Jest członkinią i współzałożycielką Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych Dializowanych Otrzewnowo z siedzibą w Olsztynie. Była współtwórczynią i kilkuletnim redaktorem naczelnym kwartalnika Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie „Puls Szpitala”. Jest również wykładowcą w Olsztyńskiej Szkole Wyższej.

Publikacje

Opublikowała szereg prac i artykułów naukowych z zakresu medycyny. Jej artykuły publicystyczne ukazują się m.in. w „Pulsie Szpitala”, i „Biuletynie Lekarskim” Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Twórczość

Pisze również teksty literackie. Jej wiersze opublikowano m.in. w antologii twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur ''Ars Vitae'' (2008).

Nagrody i wyróżnienia

  • Brązowy Krzyż Zasługi, za działalność na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie

Bibliografia

  1. Ars Vitae : antologia twórczości artystycznej lekarzy z Warmii i Mazur (słowo - obraz). - Olsztyn : Pracownia Wydawnicza „ElSet”, 2008. - S. 116.

Zobacz też