Barbara Święcicka: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (Zastępowanie tekstu - "Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie" na "Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur")
 
Linia 26: Linia 26:
 
Współpracuje z Fundacją Sztuki i Tańca ARToffNIA w Olsztynie (Lato w teatrze, Ferie przez Pryzmat sztuk różnych).
 
Współpracuje z Fundacją Sztuki i Tańca ARToffNIA w Olsztynie (Lato w teatrze, Ferie przez Pryzmat sztuk różnych).
  
Jest członkiem zarządu [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie|Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur]].  
+
Jest członkiem zarządu [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur|Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur]].  
  
 
Od 2015 r. inicjuje w Olsztynie Teatr Forum.
 
Od 2015 r. inicjuje w Olsztynie Teatr Forum.

Aktualna wersja na dzień 08:21, 29 kwi 2019

Źródło: Archiwum Barbary Święcickiej

(1970 - ) - pedagog teatralny, twórczyni i opiekunka grup teatralnych, nauczycielka języka polskiego.

Biografia i działalność

Urodziła się 10 stycznia 1970 r. w Olsztynie.

Wykształcenie:

  • Mgr filologii polskiej-Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie (1994)
  • Reżyser i animator kultury (II stopień doskonalenia zawodowego)-Studium Praktyk Teatralnych przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie (2004)
  • Edukacja teatralna w teatrach instytucjonalnych. Kurs podyplomowy Tisz-Anex - Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie (2007)
  • Stopień nauczyciela dyplomowanego- MENiS (2003)
  • Egzaminator państwowy egzaminu maturalnego w zakresie jęz. polskiego (2004)-CKE

Związana zawodowo i sentymentalnie z Olsztynem, ale mieszka na stałe w Sząbruku w gm. Gietrzwałd. Jej córka, Alicja Juszkiewicz – jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST TViF w Łodzi, aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Związana z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Barbara Święcicka od 1994 r. związana jest z II Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie, gdzie jest polonistką i pedagogiem teatralnym.

W 1995 r. założyła Teatr Nieskromny - młodzieżowa amatorska grupa przy II LO w Olsztynie (teatr słowa oraz ruchu i plastyki ciała). Przez 20 lat działalności Teatru odbyło się już 30 premier teatralnych w Polsce i za granicą.

Od 2010 związana jest z projektem „InterTWINed”- to Międzynarodowy Festiwal Teatralny zrzeszający pedagogów teatralnych z Niemiec, Anglii, Irlandii, Norwegii, Włoch, Estonii i Polski.

W tym samym roku rozpoczęła działania parateatralne i prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.

Współpracuje z Fundacją Sztuki i Tańca ARToffNIA w Olsztynie (Lato w teatrze, Ferie przez Pryzmat sztuk różnych).

Jest członkiem zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur.

Od 2015 r. inicjuje w Olsztynie Teatr Forum.

Osiągnięcia

W 2015 roku na wniosek Towarzystwa Kultury Teatralnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przyznała Barbarze Święcickiej Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W 2014 roku Barbara Święcicka oraz jej grupa teatralna zdobyli „Talent roku 2014” Fundacji Środowisk Twórczych Olsztyna.

W 2013 roku teatr pod opieką pani Święcickiej zdobył główną nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w I Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych organizowanym przez TVP w Warszawie oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Jednocześnie Barbara Święcicka otrzymała indywidualną nagrodę specjalną za scenariusz do spektaklu „Zęby”. Emisje spektaklu odbywały się w TVP Regionalnej oraz paśmie ogólnopolskim. W tym samym roku odbyła się premiera polsko-niemieckiej wersji “Chasing Rapunzel” wraz z młodzieżą Alternative Drama Highlights z Anette-von-Droste-Hulshoff-Gymnasium w Gelsenkirchen w czasie Gelsenkirchener Schultheatertage-Begegnung von polnischer und deutscher Schul-Theatergruppe w Consol Theater.

W 2012 roku grupa teatralna reprezentowała Olsztyn w II Międzynarodowym Festiwalu „interTWINed” w Newcastle w Anglii oraz przedstawiła w Teatrze Lalek w Olsztynie polsko-niemiecki spektakl: „W pogoni za sałatą… Roszpunką” z okazji oficjalnych uroczystych obchodów 20-lecia kontaktów partnerskich Olsztyn – Gelsenkirchen.

W 2011 roku „Teatr Nieskromny” otrzymał nagrodę Grand Prix podczas III Ogólnopolskiego Spotkania Młodego Teatru „Krzykowisko” w Maszewie, a w 2010 roku brał udział w „interTWINed” Theaterfestival der Jugend w Gelsenkirchen obok czołowych grup młodzieżowych z Niemiec, Anglii, Irlandii, Norwegii, Włoch i Turcji.

W 2009 roku teatr pod kierunkiem pani Święcickiej otrzymał tytuł laureata podczas XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu, a w 2008 roku „Złotego Bakcyla” na XIX Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Bartoszycach.

W 2007 roku ‘Teatr Nieskromny’ otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji oraz Nagrodę Dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu na XIII Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu oraz główną nagrodę na II Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Luterka w Wejherowie, natomiast w 2006 roku tytuł Grand Prix na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Klaka” w Gdańsku.

Bibliografia

  1. http://nieskromny.prv.pl
  2. http://www.facebook.com/Teatr-Nieskromny-189687397737593/