Anna Iwasiuta

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Artur Mieczkowski
Źródło: „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 4, s. 17.

Aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Biografia

Pochodzi z Kielc. Myśli o pracy w zawodzie aktorskim pojawiły się już w szkole średniej, kiedy zaangażowała się w działalność Teatru „Ecce Homo” przy Zespole Szkół Plastycznych w Kielcach. Aktorka początkowo rozpoczęła pracę w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza, jednak nie została tam długo. Następnie współpracowała z niezależnymi teatrami w Warszawie i Krakowie, gdzie skończyła roczne studium aktorskie. Jednocześnie studiowała też polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz aktorstwo w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przy miejscowym Teatrze Muzycznym. Studium ukończyła w 2008 r. Obecnie (2010 r.) pracuje w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Jej pierwszymi rolami były zastępstwa w Śnie nocy letniej, Calineczce, Piekarczyku, Kolacji dla głupca i Locie nad kukułczym gniazdem. Pierwszą samodzielną rolą była postać Marjorie w „Aż do bólu” Williama Mastrosimone.

Ciekawostki

Jej pasją życiową jest literatura (ulubieni pisarze to: Fiodor Dostojewski, Antoni Czechow, Haruki Murakami, Cummings, Neil Gaiman i Terry Pretchett), film, zwłaszcza dorobek artystyczny Larsa von Triera i Bernardo Bertolucciego oraz muzyka (klasyczna, jazz i etniczna).

Bibliografia

  1. Czerwiński, Leszek: Nowe twarze elbląskiego Teatru / Leszek Czerwiński, Anna Suchowiecka, Anna Iwasiuta, Sawa Fałkowska ; rozm. przepr. Aleksandra Garbecka // „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 4, s. 15-18.