Anna Bałdyga

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tkaczka mieszkająca w Mazuchówce. Zajmuje się również plastyką obrzędową i występuje w kapeli rodzinnej Bałdygów (gra na bębenku).

Działalność artystyczna

Anna Bałdyga jest rodowitą kurpianką. Od 28 lat mieszka w Mazuchówce, małej wsi na Mazurach. Tka na tradycyjnych krosnach tradycyjne chodniki, bieżniki, uczy tkactwa w różnych szkołach rzemiosła w kraju, organizuje liczne warsztaty. Prowadzi także swoją przydomową pracownię Plastyki Obrzędowej.

Tkaniny wykonuje różnymi technikami z uwzględnieniem wzornictwa charakterystycznego dla Kurpi, Mazur, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Są to: krajki, chodniki-szmaciaki, tkaniny podwójne i wielonicielnicowe, pasiaki, płótna. Plastyka obrzędowa o proweniencji kurpiowskiej, skąd pani Anna pochodzi, to: palmy, pisanki, ozdoby mieszkań tzw. "pająki", kwiaty z bibuły, ozdoby choinkowe.

Anna Bałdyga ma liczne uczennice, gdyż prowadzi pracownię tkacką we wsi Mazuchówka, gm. Wydminy. Od kilku lat prowadzi kursy tkactwa w Łucznicy. Brała udział w wystawach tkanin w Olsztynku, w Bydgoszczy i w Lublinie. W 2011 r. otrzymała stypendium z Ministerstwa Kultury dzięki czemu w swojej pracowni może prowadzić zajęcia z tkactwa i plastyki obrzędowej.

Multimedia

Bibliografia

  1. http://www.olsztyn24.com/print.php?id=28602
  2. http://dziedzictwo.info/dziedzictwo_niematerialne.html
  3. http://www.ckit.mragowo.pl/aktualnosci/wpis/141/warsztaty-r-kodzielnicze.html