Andrzej Majcherek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1934- ) – elbląski aktor, dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu, publicysta, pamiętnikarz

Biografia

Urodził się w 1934 r. Studiował aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Gdy tylko przyjechał do Elbląga, stał się m.in. jednym z współorganizatorów-założycieli Teatru Dramatycznego w Elblągu (l. 1975-1976). Po raz drugi związał się z miastem piętnaście lat później, gdy został dyrektorem tego samego Teatru Dramatycznego (l. 1990-1991). Od 1993 r. związał się z teatrem poprzez pracę na scenie – jako aktor. W l. 90-tych XX w. publikował jednocześnie w „ Elbląskim Magazynie Ilustrowanym”, używając pseudonimu „Jan Symplak”. W tym czasie opublikowano cały cykl felietonów jego autorstwa, pt. Skosem wprost. Po pewnym czasie nawiązał współpracę również z „Gazetą Bytowską”, gdzie kontynuował felietonistykę pt. Grzybki w cukrze. Brak dalszych danych biograficznych.
Uprawiał literaturę wspomnieniową. Fragmenty jego dzienników (pt. Z dzienników aktora) publikowano na łamach „ Tygla” i czasopism „Centrum” oraz „Światło, cień i złudzenie”.

Bibliografia

  1. Andrzej Majcherek //W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 211.