Agata Grzegorczyk-Wosiek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agata Grzegorczyk-Wosiek
Źródło: Archiwum domowe

(1974- ) – poetka, autorka tekstów piosenek

Biografia

Agata Grzegorczyk-Wosiek, olsztynianka z urodzenia, z wykształcenia plastyk, częściej posługuje się piórem niż pędzlem. Od wielu lat pisze utwory dla dorosłych i dla dzieci, które najczęściej mają formę wierszowaną.

Działalność

Utwory o Olsztynie docenił kilka lat temu zespół Czerwony Tulipan i wykorzystał je na swojej płycie Olsztyn kocham. Praca w Muzeum i bliski kontakt z historią zainspirowały ją do napisania bajek dla dzieci z podtekstem historycznym. Książka "Miasto bajek" z ilustracjami Edwarda Ratuszyńskiego ukazała się w 2008 r. Dwa lata później ukazała się książeczka „Spacer Pana Kopernika” . Na jej podstawie Olsztyński Teatr Lalek przygotował spektakl. W 2011 r. opracowana i nagrana została płyta „Cztery pory roku są w Olsztynie”, do której autorka napisała kolejne bajki o mieście, a Kwartet Smyczkowy „Avista” nagrał muzykę. Kolejno powstały również: Tajemnice zamku nad Łyną - książka o historii olsztyńskiego Zamku, O tym jak Śmiałek, Ściek i Klamek ruszyli zwiedzać Lidzbarski Zamek - opowiadająca o historii zamku w Lidzbarku Warmińskim oraz 365.Co się stało z kalendarzem? - fantastyczna opowieść o reformie kalendarza i pracy Mikołaja Kopernika nad tablicą astronomiczną na zamku w Olsztynie. Treść książki stał się scenariuszem filmu nagranego w technologii Fulldome przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Autonomiczne. Wszystkie opowieści krążą wokół rzeczywistości, wyłapując z niej sprytnie "co smaczniejsze kąski". Z utworów chętnie korzystają nauczyciele aby w nietypowy sposób przybliżyć uczniom historię regionu. Najnowszą pozycją jest książka przeznaczona dla dorosłych odbiorców „Historia na Talerzu”, która sięga do rodzinnej opowieści przeplatanej z przepisami i ciekawostkami. Autorka prowadzi również bloga "Przepisy ze śpiewnika", który stał się miejscem realizacji różnych projektów związanych z tzw. historią codzienności. Więcej informacji na stronie autorki: www.agatagrzegorczykwosiek.wordpress.com

Twórczość

Jest autorką bajek dla dzieci i tekstów piosenek. W swojej twórczości nawiązuje m.in. do tematów związanych z Warmią i Olsztynem. Opublikowała:

  • Miasto Bajek (2008)
  • Spacer Pana Kopernika (2010)
  • Tajemnice Zamku nad Łyną (2013)
  • "O tym jak Śmiałek, Ścibek i Klamek ruszyli zwiedzać lidzbarski zamek" (2018)
  • "365.Co się stało z Kalendarzem?" (2019)
  • "Historia na talerzu" (2022)

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją twórczość była kilkakrotnie nagradzana. Otrzymała m.in.: Stypendium kulturalne Prezydenta Miasta Olsztyna, Stypendium kulturalne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Marszałka Województwa w dziedzinie Kultury, Nagrodę Talent Roku Stowarzyszenia Pro Kultura, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność artystyczną.