Adam Feczko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1913-1997) – malarz amator, akwarelista, współzałożyciel Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie

Biografia

Urodził się 24 grudnia 1913 roku we Lwowie. Ukończył IX Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego. Pracował w prywatnych firmach. W latach 1941-1944 zatrudniony przez wojskowy instytut badania febry i wirusów zajmujący się m.in. wytwarzaniem i testowaniem szczepionek przeznaczonych dla armii niemieckiej. Oddawał krew do karmienia wszy wykorzystywanych przy badaniach. W Ostródzie zamieszkał w 1945 roku. Pracował w służbie kolejowej, od 1950 roku w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Od 1953 roku zajął się działalnością sportową w kajakarstwie. Był międzynarodowym sędzią sportowym, wykładowcą, działaczem klubu sportowego „Sokół”. Przez wiele lat był prezesem Zachodniomazurskiego Oddziału PTTK w Ostródzie. Zmarł 18 maja 1997 roku w Ostródzie.

Twórczość

Już w dzieciństwie bardzo lubił rysować. W Gimnazjum we Lwowie rysunków uczuli go Józef Maria Pikor, uczeń Teodora Axentowicza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Karol Kossak, bratanek Wojciecha Kossaka oraz Henryk Cieśla. Później rysował i malował karykatury. W Ostródzie brał udział w pierwszej wystawie w 1945 roku Twórczość amatorska Ostródy, zorg. pod patronatem Komisji Związków Zawodowych z Olsztyna. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach. W 1968 roku był współzałożycielem Klubu Plastyka Amatora. Od 1970 prowadził zespoły plastyczne w Miejskim Domu Kultury w Ostródzie. Miał 23 wystawy indywidualne, brał udział w 117 wystawach zbiorowych. M.in. w Kaliningradzie, Lipsku, Berlinie, oraz na terenie Polski. Brał udział w 32 plenerach malarskich. Artysta malował bieszczadzkie kościoły, ale też zabytki Ostródy oraz okolic, mazurskie jeziora, zabytkowe pałace, konie. Charakteryzuje go ciepła paleta barw, liczne kolory. Obrazy Adama Feczko znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Zbiór akwarel znajduje się w siedzibie władz miasta Ostródy.

Bibliografia

  1. Adam Feczko – nestor ostródzkich plastyków / oprac. Jan Dąbrowski // W : Ostródzianie o swoim mieście / [zespół red. Jan Dąbrowski et al.]. – Olsztyn : Oficyna Druków Niskonakładowych ; Ostróda : Centrum Kultury, [2007]. – S. 563-567.