100-lecie Urodzin i 50-lecie Śmierci Seweryna Pieniężnego: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Linia 8: Linia 8:
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Opisywane obchody celebrowano szczególnie uroczyście, ze względu na podwójna rocznicę, związaną z biografią Seweryna Pieniężnego. Organizacją obchodów zajął się Specjalnie powołany Społeczny Komitet Obchodów „100-lecia Urodzin i 50-lecia Śmierci redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, Wielkiego Polaka i Obrońcy Polskości”<ref>Fragment z zaproszenia na uroczystości obchodowe (ze zbiorów dokumentów życia społecznego [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie|Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]].</ref>. Seweryn Pieniężny (urodzony 25 lutego 1890 r. w Olsztynie, zmarł 24 lutego 1940 r. w obozie koncentracyjnym Hohenbruch) miał nieocenione zasługi dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Był regionalnym działaczem społecznym i oświatowym, dziennikarzem i samorządowcem, nieodmiennie popularyzującym idee świadomości narodowej oraz zachowania czystości języka. Opisywane obchody miały charakter zarówno artystyczny jak i popularnonaukowy.
+
Opisywane obchody celebrowano szczególnie uroczyście, ze względu na podwójna rocznicę, związaną z biografią Seweryna Pieniężnego. Organizacją obchodów zajął się specjalnie powołany Społeczny Komitet Obchodów „100-lecia Urodzin i 50-lecia Śmierci redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, Wielkiego Polaka i Obrońcy Polskości”<ref>Fragment z zaproszenia na uroczystości obchodowe (ze zbiorów dokumentów życia społecznego [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie|Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]].</ref>. Seweryn Pieniężny (urodzony 25 lutego 1890 r. w Olsztynie, zmarł 24 lutego 1940 r. w obozie koncentracyjnym Hohenbruch) miał nieocenione zasługi dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Był regionalnym działaczem społecznym i oświatowym, dziennikarzem i samorządowcem, nieodmiennie popularyzującym idee świadomości narodowej oraz zachowania czystości języka. Opisywane obchody miały charakter zarówno artystyczny jak i popularnonaukowy.
  
 
==Przebieg==
 
==Przebieg==

Wersja z 12:22, 23 wrz 2011

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Zaproszenie na obchody
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Rozbudowane obchody jubileuszowe, zorganizowane w dniach 23-24 lutego 1990 r. na terenie miasta Olsztyna.

Organizator

  • Wojewódzka Rada Narodowa

Koordynator

Opis

Opisywane obchody celebrowano szczególnie uroczyście, ze względu na podwójna rocznicę, związaną z biografią Seweryna Pieniężnego. Organizacją obchodów zajął się specjalnie powołany Społeczny Komitet Obchodów „100-lecia Urodzin i 50-lecia Śmierci redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, Wielkiego Polaka i Obrońcy Polskości”[1]. Seweryn Pieniężny (urodzony 25 lutego 1890 r. w Olsztynie, zmarł 24 lutego 1940 r. w obozie koncentracyjnym Hohenbruch) miał nieocenione zasługi dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Był regionalnym działaczem społecznym i oświatowym, dziennikarzem i samorządowcem, nieodmiennie popularyzującym idee świadomości narodowej oraz zachowania czystości języka. Opisywane obchody miały charakter zarówno artystyczny jak i popularnonaukowy.

Przebieg

23 lutego

24 lutego

Przypisy

  1. Fragment z zaproszenia na uroczystości obchodowe (ze zbiorów dokumentów życia społecznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.