Polsko-Niemiecki Plener Artystyczny Projekt Visum 1991
Projekt artystyczny zorganizowany w reszelskim zamku we wrześniu 1991 r.
Spis treści
Cele
Według założeń projekt miał na celu stworzenie autentycznej więzi twórczej i osobistej pomiędzy artystami polskimi i niemieckimi.
Opis
Inicjatywa powstała z ramienia Pracowni Artystycznej Künstlerwerkstatt w Berlinie. W pisywanym plenerze udział wzięło jedenastu malarzy i rzeźbiarzy z Polski oraz Niemiec. Przedstawiciele organizatorów – Nico Brykalski oraz Bodo Rau – zaprosili zaprzyjaźnionych artystów z Warszawy i Berlina, a całe sympozjum artystyczne nazwali „Projekt Visum”, co oznacza wydostanie się z nieufności i odnalezienie porozumienia.
Powstałe podczas kilkutygodniowego pleneru dzieła – obrazy i rzeźby, wyeksponowano na początku października w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, następnie zaś w grudniu w Querhaus w Berlinie. Prace mieściły się w nurcie tzw. nowego malarstwa i rzeźby lat 80-tych XX wieku – były to m.in. wielkoformatowe obrazy z pogranicza ekspresjonizmu abstrakcyjnego i abstrakcji konkretnej jak i radykalnie uproszczone rzeźby.W Berlinie wydano z tej okazji katalog poplenerowy w języku niemieckim i francuskim (autorzy tekstów: Heine Willingham, Hatto Fischer oraz Wolfgang Lahr).
Uczestnicy
- Paweł Bołtryk
- Nico Brykalski
- Petra Drewiński
- Rainer Fest
- Detlef Günther
- Eugeniusz Minciel
- Sławomir Ratajski
- Bodo Rau
- Jerzy Szot
- Michael Witte
Bibliografia
- Kronika artystyczna // „Borussia”. – 1991, nr 1, s. 104.