Remiza Straży Pożarnej w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. z około 1912 roku.
Źródło: R. Bętkowski, Olsztyn jakiego nie znacie, Olsztyn 2010, s. 67.
Budynek w 2003 roku.
Źródło: Olsztyn 1353-2003 : praca zbiorowa, pod red. S. Achremczyka i W. Ogrodzińskiego, Olsztyn 2003, s. 551.
Plik:Remiza olsztyn 3.jpg
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.
Plik:Remiza olsztyn 4.jpg
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.
Plik:Remiza olsztyn 5.jpg
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.

Budynek przeznaczony na siedzibę straży pożarnej wybudowany w Olsztynie w 1909 roku.

Lokalizacja

Zabudowania remizy znajdują się przy ulicy Niepodległości 18. Od tyłu przylega do nich ulica Michała Lengowskicgo.

Historia

W rozrastającym się na przełomie XIX i XX wieku Olsztynie pilną koniecznością stało się powołanie zawodowej jednostki straży pożarnej. Na potrzeby budowy koszar strażackich wydzielono teren na Dolnym Przedmieściu, nieopodal Targu Końskiego (niem. Remontmarkt, dzisiejszy Plac Roosvelta). Projekt remizy i budynków towarzyszących został wykonany przez architekta miejskiego i członka magistratu Maxa Boldta. Boldt przedstawił wyniki swojej pracy w kwietniu 1909 r. W maju zaczęto budowę, a już 30 listopada nastąpiło uroczyste oddanie ich do użytku. Oprócz pomieszczeń służbowych, w budynku przygotowano mieszkania dla komendanta straży i pięciu urzędników miejskich zatrudnionych w służbie pożarniczej. Na tyłach remizy wybudowano również stajnię, magazyny, spichlerz, warsztat i garaże. W dniu dzisiejszym na parterze głównego budynku znajdują się garaże, natomiast na I piętrze biura Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. W najwyższej kondygnacji znajdują się pomieszczenia mieszkalne strażaków.

Opis

Jest to piętrowy budynek z użytkowym poddaszem o cechach stylu renesansowego z elementami baroku. Przy jego projektowaniu wykorzystano motyw szczytów o falistych spływach. Budynek posiada przy tym bardzo urozmaiconą bryłę. Składają się na nią cztery mocno wyodrębnione człony: dwa równoległe półskrzydła, narożna oficyna z przeszkloną galerią na piętrze i czworoboczna, masywna wieża w przeciwnym narożniku. Wszystko ujęto w obrębie zwartego czworoboku, w środku którego znajduje się dziedziniec. Charakterystycznym elementem fasady budynku są cztery dwuskrzydłowe drzwi, przez które wyprowadzane są pojazdy jadące na akcje gaśnicze. W poddaszach znajdują się lukarny. Na wieży widnieje jeden z najstarszych obecnie zegarów wieżowych w Olsztynie i w regionie. Na początku XXI wieku budynek poddano renowacji, m.in. przemalowano elewację oraz odrestaurowano elementy stolarki drzwiowej i okiennej.

Bibliografia

  1. Rzempołuch, Andrzej: Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953: od założenia miasta po odbudowę ze zniszczeń wojennych / Andrzej Rzempołuch ; fot. Grzegorz Kumorowicz. Olsztyn : Urząd Miasta: Remix, 2005. – S. 115-118.

Zobacz też

  • Bobrowicz, Andrzej: Remiza Straży Pożarnej, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.atrakcje.olsztyn.pl [dostęp 19 września 2013 r.].
  • Olsztyn: odkryj zabytki, Urząd Miasta Olsztyn Wydział Kultury, Promocji i Turystyki, dokument zamieszczony na stronie internetowej [1] [dostęp 20 września 2013 r.]
  • Fotografie na blogu Zbigniewa Kraśnickiego olsztynfotograficznie.blogspot.com [dostęp 10 grudnia 2013 r.]