Uroczysty Koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Jubileuszowa, jednorazowa impreza muzyczna, zorganizowana 7 maja 2010 r. Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
Spis treści
Organizator
Dyrygent
Wykonawcy
- soliści:
- Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran)
- Cezary Gryc (klarnet)
- Lucyna Żołnierek (fortepian)
- Cezary Ilczyna (recytacje)
- Orkiestra symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
- Chór Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (przygotowanie: Benedykt Błoński)
Przebieg
Filharmonia, organizując opisywany koncert, włączyła się w ten sposób w ogólnopolskie obchody jubileuszowe, związane z polskim kompozytorem. Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Barczewie (ówczesnym Wartenborku) koło Olsztyna. Już w wieku 10 lat skomponował Suitę łatwych tańców klasycznych i współczesnych na fortepian (polonez, menuet, polka, walc, galop, mazur i krakowiak). Z uwagi na wielki talent muzyczny rodzice umieścili chłopca w słynnej z wyników nauczania szkole w Świętej Lipce – tam Nowowiejski uczył się harmonii oraz gry na fortepianie, wiolonczeli, waltorni oraz organach, wyróżniając się wśród innych uczniów. W roku 1893 przeniósł się wraz z rodziną do Olsztyna, gdzie grał w wojskowej orkiestrze na różnych instrumentach. Wtedy też (1898 r.) otrzymał I nagrodę „The British Musician”. Kontynuował studia w Berlinie i Ratyzbonie. W 1902 r. otrzymał nagrodę im. Giacomo Meyerbeera – Prix de Rome, co zainicjowało jego podróż artystyczną po Europie, m.in. do Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych. W 1909 r. powrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie, gdzie został dyrektorem Towarzystwa Muzycznego. Tam też (1910 r.) skomponował muzykę do wiersza Marii Konopnickiej Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, zwanej Rotą. W 1914 r. wrócił na krótko do Berlina, ale od 1919 r. osiadł w Poznaniu, gdzie zmarł 18 stycznia 1916 r.
W 2010 r. przypadła 110. rocznica opuszczenia przez Feliksa Nowowiejskiego Olsztyna (był organistą w katedrze św. Jakuba), 100. rocznica skomponowania przez kompozytora melodii do Roty, 90-ta – skomponowania melodii do wiersza O Warmio moja miła (Hymnu warmińskiego) oraz 10. ustanowienia przez Radę Miasta Olsztyn tej pieśni oficjalnym hymnem – a jej melodii hejnałem – Olsztyna. Z tej rok 2010 został ogłoszony w województwie Rokiem Nowowiejskiego, a opisywany koncert wpisał się w cykl różnorakich imprez, popularyzujących postać i twórczość. Impreza miała miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii (początek – godz. 19.00). Słowo wstępne wygłosił oraz całość poprowadził Janusz Bogdan Lewandowski. W programie opisywanego koncertu przedstawiono pięć utworów autorstwa patrona koncertu.
Program artystyczny
- Rota
- Polskie pieśni ludowe z Warmii op. 21 nr 8
- Łułoj, łułoj gołómbeczku
- Siedzi jestrzambek na ziśni
- Mom jo córki
- Hymn Warmii
- Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42
- Na straży morza polskiego (sł. Kazimiera Szpunarowa)
- Hej, na morze! (sł. Kazimierz Śliwkowski)
- Straż nad Bałtykiem (sł. Józefina Biegańska)
- Nad roztoczami bałtyckich wód (sł. Kazimierz Śliwowski)
- Święto morza (sł. Józef Birkenmajer)
- Poemat symfoniczny „Śmierć Elenai” op. 17 nr 3
- Uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku” op. 28
Bibliografia
- Program : kwiecień-czerwiec 2010 : 64. Sezon Artystyczny. – Olsztyn: Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, 2010.