Dzwon z kościoła pw. św. Antoniego Opata w Wozławkach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Leihglocken, Warszawa 2011, s. 195.

Zabytek sztuki ludwisarskiej z kościoła pw. św. Antoniego Opata w Wozławkach, pochodzący z XVII wieku.

Historia

Autorem dzwonu jest ludwisarz z Gdańska Andreas Walter. Dzwon powstał w 1646 roku. W czasie II wojny światowej został wywieziony do Niemiec i obecnie znajduje się w kościele katolickim św. Pantaleona w Bucholz.

Opis

Jest to duży dzwon spiżowy, ważący 1046 kg. Jego dolna średnica wynosi 121 cm. W zwieńczeniu posiada sześcioramienną koronę z kluczem. Na jej kabłąkach umieszczono męskie główki. Zdobiona jest także perełkowaniem. Tzw. półwałki okalające dzwon występują na czapie (dwa), wzdłuż inskrypcji i na wieńcu (zdwojone) oraz w dolnej części (trzy). Górną część płaszcza oraz częściowo też czapę dekoruje fryz z wici roślinnych, a poniżej ornamenty sznurowe, wstęgowo-roślinne i fryz lambrekinowy. Na dzwonie znajduje się też plakieta z wizerunkiem Marii Apokaliptycznej. Poniżej widnieją dwie dodatkowe inskrypcje.

Bibligrafia

  1. Tureczek, Marceli: Leihglocken : Dzwony z obszaru Polski w granicach po 1945 roku przechowywane na terenie Niemiec = Bells from territories within post-1945 borders of Poland stored in Germany / Marceli Tureczek. – Warszawa : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Departament Dziedzictwa Kulturowego, 2011. – S. 194.