Barbara Święcicka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:06, 2 sie 2024 autorstwa Basiatea (dyskusja | edycje) (Biografia i działalność)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Barbary Święcickiej

(1970 - ) - pedagog teatralny, twórczyni i opiekunka grup teatralnych, nauczycielka języka polskiego.

Biografia i działalność

Urodziła się w Olsztynie.

Wykształcenie: pedagożka teatralna; reżyserka i animatorka kultury-Studium Praktyk Teatralnych przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie; ukończyła edukację teatralną w teatrach instytucjonalnych. Kurs podyplomowy Tisz-Anex - Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie; *mgr filologii polskiej; absolwentka Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS.

Związana zawodowo i sentymentalnie z Olsztynem. Jej córka, Alicja Juszkiewicz – jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST TViF w Łodzi, aktorką teatralną, telewizyjną i filmową.

Od 2019 r. pracuje jako pedagożka teatralna w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i tworzy działania edukacyjne i artystyczne m.in. w ramach ogólnopolskiego projektu "Przestrzenie Sztuki.Teatr". Jest też wykładowczynią Wiedzy o teatrze w Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie.

Od 1994 do 2019 r. związana była z II Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie, gdzie była polonistką i pedagogożką teatralną.

W 1995 r. założyła Teatr Nieskromny - młodzieżowa amatorska grupa przy II LO w Olsztynie (teatr słowa oraz ruchu i plastyki ciała). Przez 25 lat działalności Teatru odbyło się ponad 30 premier teatralnych w Polsce i za granicą.

Od 2010 związana była z projektem „InterTWINed”- Międzynarodowy Festiwal Teatralny zrzeszający pedagogów teatralnych z Niemiec, Anglii, Irlandii, Norwegii, Włoch, Estonii i Polski.

W tym samym roku rozpoczęła działania parateatralne i prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.

Współpracowała z Fundacją Sztuki i Tańca ARToffNIA w Olsztynie (Lato w teatrze, Ferie przez Pryzmat sztuk różnych), z Teatrem Prawie Dorosłym z Bartąga (dwie premiery teatralne)

Była członkiem zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur. W 2015 r. inicjowała w Olsztynie Teatr Forum.

Osiągnięcia

W 2015 roku na wniosek Towarzystwa Kultury Teatralnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przyznała Barbarze Święcickiej Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W 2014 roku Barbara Święcicka oraz jej grupa teatralna zdobyli „Talent roku 2014” Fundacji Środowisk Twórczych Olsztyna.

W 2013 roku teatr pod opieką pani Święcickiej zdobył główną nagrodę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w I Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych organizowanym przez TVP w Warszawie oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Jednocześnie Barbara Święcicka otrzymała indywidualną nagrodę specjalną za scenariusz do spektaklu „Zęby”. Emisje spektaklu odbywały się w TVP Regionalnej oraz paśmie ogólnopolskim. W tym samym roku odbyła się premiera polsko-niemieckiej wersji “Chasing Rapunzel” wraz z młodzieżą Alternative Drama Highlights z Anette-von-Droste-Hulshoff-Gymnasium w Gelsenkirchen w czasie Gelsenkirchener Schultheatertage-Begegnung von polnischer und deutscher Schul-Theatergruppe w Consol Theater.

W 2012 roku grupa teatralna reprezentowała Olsztyn w II Międzynarodowym Festiwalu „interTWINed” w Newcastle w Anglii oraz przedstawiła w Teatrze Lalek w Olsztynie polsko-niemiecki spektakl: „W pogoni za sałatą… Roszpunką” z okazji oficjalnych uroczystych obchodów 20-lecia kontaktów partnerskich Olsztyn – Gelsenkirchen.

W 2011 roku „Teatr Nieskromny” otrzymał nagrodę Grand Prix podczas III Ogólnopolskiego Spotkania Młodego Teatru „Krzykowisko” w Maszewie, a w 2010 roku brał udział w „interTWINed” Theaterfestival der Jugend w Gelsenkirchen obok czołowych grup młodzieżowych z Niemiec, Anglii, Irlandii, Norwegii, Włoch i Turcji.

W 2009 roku teatr pod kierunkiem pani Święcickiej otrzymał tytuł laureata podczas XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu, a w 2008 roku „Złotego Bakcyla” na XIX Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Bartoszycach.

W 2007 roku ‘Teatr Nieskromny’ otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji oraz Nagrodę Dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu na XIII Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu oraz główną nagrodę na II Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Luterka w Wejherowie, natomiast w 2006 roku tytuł Grand Prix na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Klaka” w Gdańsku.

Bibliografia

  1. http://nieskromny.prv.pl
  2. http://www.facebook.com/Teatr-Nieskromny-189687397737593/