„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2018

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:16, 28 maj 2019 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "thumb|right|250px|„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Fot.Artur Szczepański Piętnasta edycja konkursu literacko-edytorskiego „W...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Fot.Artur Szczepański

Piętnasta edycja konkursu literacko-edytorskiego „Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur, zorganizowana w dniu 24 maja 2019 r. w Olsztynie.

Informacje ogólne

Suwerenną decyzję o przyznaniu Wawrzynu podejmuje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników Gazety Olsztyńskiej, słuchaczy Radia i Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie przyznana zostaje "Nagroda Czytelników".

Nominacje

w kręgu zainteresowania organizatorów konkursu znalazło się ponad 200 pozycji wydawniczych związanych z Warmią i Mazurami. Do ścisłego finału, jak co roku, dotarło pięć pozycji:

  • opowieść kryminalna „Szkarłatna głębia” autorstwa pochodzącego z Warmii Krzysztofa Bochusa; przedmiotem powieści jest śledztwo prowadzone w 1934 roku przez radcę kryminalnego Christiana Abella w związku ze znalezieniem w elbląskim domu modlitwy mennonitów zwłok Wima Oxelrode - starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej; książka ma nie tylko walor rozrywkowy, ale także poznawczy - dostarcza wiedzy o mennonitach i okresie międzywojnia na Powiślu i Pomorzu,
  • zbiór wierszy „List z detencji” autorstwa Wojciecha Borkowskiego z Elbląga;
  • praca poetycka „Marcepan na kredyt” autorstwa Antoniego Janowskiego, zawierająca ciepłe i dowcipne opowiastki, spisane pięknym poetyckim językiem;
  • zbiór wierszy „Tyle nieznanych ryb”, których autorką jest Anna Matysiak;
  • wspomnienia z młodości elblążanina Kazimierza Kaz Ostaszewicza zatytułowane „A działo się to w Elblągu”.


Ostatecznie decyzją Kapituły z dnia 21 maja, WAWRZYN 2018 przyznano Annie Matysiak, natomiast Nagroda Czytelników trafiła do Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego.

Gala była także okazją do nagrodzenia wyróżniających się czytelników, bibliotekarzy i bibliotek z regionu.

W tym roku przyznany po raz ósmy tytuł „Amici Librorum” otrzymał Wojciech Malinowski, dyspozytor woli Krystyny Kurto, za ofiarowanie Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie jej kolekcji. Tytułem tym uhonorowano również Barbarę Wilan, której dary można obejrzeć w Pracowni Regionalnej WBP.

Tytułem Czytelnika Roku WBP uhonorowano Arkadiusza Jasionowicza, który w minionym roku wypożyczył trzysta pięć zbiorów z WBP w Olsztynie (sto dwadzieścia jeden książek i sto osiemdziesiąt cztery audiobooki).

Po raz dwunasty bibliotekarze WBP przyznali też nagrodę (w tej edycji zmieniono zasady wyboru laureata) najlepszej bibliotece publicznej z województwa. Tytuł „Bibliotheca Bona” otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach. Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim natomiast została uhonorowana wyróżnieniem dla biblioteki pełniącej zadania powiatowe oraz najaktywniejszej placówki w głosowaniu internetowym.

Nagroda Dyrektora WBP dla najlepszego bibliotekarza roku 2018 powędrowała do rąk Adrianny Walendziak, kierownik Działu Analiz i Współpracy z Regionem WBP.

=Multimedia

Źródła

  1. https://www.olsztyn24.com/tv/8665-gala-15-wawrzynu---literackiej-nagrody-warmii-i-mazur.html
  2. https://www.olsztyn24.com/news/33685-w-wbp-dyskutowano-o-nominacjach-do-nagrody-literackiej-warmii-i-mazur---wawrzyn-2018.html