Gminny Ośrodek Kultury w Kruklankach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:30, 17 sty 2017 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Działalność)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Samorządowa instytucja kultury działająca na terenie gminy Kruklanki od 1976 r.

Siedziba

ul. 22 Lipca, 11 - 612 Kruklanki

Historia

Z propozycją wybudowania ośrodka kultury w Kruklankach wystąpili mieszkańcy w 1969 r. Projekt poparły władze powiatowe w Węgorzewie i wiosną 1970 r. przystąpiono do pierwszych prac. Oficjalne otwarcie Gminne Ośrodka Kultury (GOK) miało miejsce 28 września 1976 r. i połączono je z wojewódzką inauguracją roku kulturalnego. Wkrótce powołano w placówce pierwsze zespoły i kluby, m.in. Klub Miłośników Folkloru, zajmujący się zbieraniem dawnych legend, przysłów i pieśni Mazurów, Zespoły Dużych i Małych Form Teatralnych, Koło Miłośników Poezji, Kole Miłośników Języka Rosyjskiego i Francuskiego, Klub Wiedzy i Myśli, Klub Dyskusyjny Teatru Radia i Telewizji, a także Sekcję Muzyczną i Zespół Pieśni Regionalnej. Przy ośrodku utworzono również Gminną Bibliotekę Publiczną, w której zorganizowano Klub Ciekawej Książki i Klub Nowości Literackich. W kolejnych latach wzbogacano ofertę Ośrodka, m.in. otwierając sale kinową i powołując nowe zespoły i koła zainteresowań. Organizowano też wystawy, koncerty i spotkania ze znanymi osobami.

Cele

Głównym celem Ośrodka jest organizowanie warunków służących zaspokajaniu i rozwijaniu potrzeb mieszkańców w zakresie kultury, turystyki i rekreacji.

Działalność

Swoje cele placówka realizuje m.in. poprzez pracę w zespołach artystycznych i kołach zainteresowań. Obecnie w GOK funkcjonują:

Mieszkańcy gminy mogą również uczestniczyć w płatnych lekcjach gry na instrumentach muzycznych i korzystać ze znajdujących się na terenie Ośrodka: kawiarni, kawiarenki internetowej, kortu tenisowego. W trakcie roku szkolnego GOK współpracuje z miejscowymi szkołami, organizując przeglądy dorobku kulturalnego, jasełek i widowisk kolędniczych, Współorganizuje także przedstawienia edukacyjne, spotkania i zabawy okolicznościowe, jak np. Andrzejki czy choinka dla dzieci ukraińskich. W okresie ferii zimowych organizowane są zajęcia i warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Co roku organizuje się też spotkania dla osób samotnych. W miesiącach wakacyjnych GOK koncentruje się na prowadzeniu bazy turystycznej i udzielaniu informacji, a także prowadzeniu warsztatów plastycznych (glina, batik, makrama), działalności impresaryjno-koordynującej, współorganizacji imprez plenerowych: „Nocy Kupały”, plenerów rzeźbiarskich, organizacji Biesiady Agroturystycznej, przygotowaniach wrześniowych dożynek rolniczych i rajdu rowerowego „Szlakiem Mazurskich Legend”. GOK współpracuje przy tym z lokalnymi władzami, stowarzyszeniami, a także placówkami oświatowymi i innymi instytucjami kultury.

Zobacz też