Teatralna Kreacja Roku 2012

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:20, 29 lut 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Doroczna teatralna nagroda specjalna przyznawana przez publiczność aktorom olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza za najlepszą...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Doroczna teatralna nagroda specjalna przyznawana przez publiczność aktorom olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza za najlepszą rolę sceniczną w roku poprzednim. Uroczystość odbyła się 24 marca 2013 r.

Organizator

Nominacje

  • Marzena Bergmann - za rolę Matki w spektaklu "Boski spór" Felixa Mitterera w reżyserii Janusza Kijowskiego - udowadniającą, że aktorka niczym sceniczny kameleon, potrafi wiarygodnie przeistoczyć się z Matki Boskiej w Marilyn Monroe, z Monroe w narkomankę, dając cudowny "pozór" odmiennych kobiecych losów.
  • Grzegorz Jurkiewicz - za rolę Stefana Kosára w spektaklu "Królowa ciast" Béli Pintéra w reżyserii Katarzyny Kalwat - ukazującą siłę rażenia toksycznego ojca, który trzyma za gardło nie tylko pozostałe postacie spektaklu, ale i całą widownię, a ta doświadcza tym samym hipnotycznej mocy banalnego, choć dojmującego zła.
  • Maciej Mydlak - za rolę Wujka Feriego w spektaklu "Królowa ciast" Béli Pintéra w reżyserii Katarzyny Kalwat - będącą idealnym przykładem drugoplanowej roli jako aktorskiej "perełki", która pod postacią człowieka uciekającego w autystyczne szaleństwo mówi o emocjach więcej niż niejedna habilitacja z psychologii.

Laureat

Uhonorowano także Hannę Wolicką, obchodzącą w tym roku 80. urodziny oraz jubileusz 55 lat pracy scenicznej. Z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie związała się w połowie lat 60. za dyrekcji Aleksandra Sewruka. Po jego odejściu opuściła Olsztyn, by powrócić na olsztyńskie deski teatralne na początku lat 70.

Multimedia

Bibliografia

  1. http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/teatralna-kreacja-roku-2012-dla-marzeny-bergmann.html
  2. http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/156631.html