Dwór w Elganowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 11:11, 30 cze 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elewacja frontowa. Stan obecny.
Fot. Mieczysław Kalski.

Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Dwór szlachecki został wybudowany na terenie wsi Elganowo (niem. Gilgenau), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym (8 km na wschód od miasta).

Historia

Znajdujący się w tym miejscu majątek ziemski pod koniec XIX wieku należał do rodziny Hagen. Na początku XX wieku przejęła go rodzina Schönlein, a w latach 1940-1945 był własnością Hansa Heinricha von der Groebena. Po drugiej wojnie światowej budynek zaadaptowano na mieszkania. Obecnie jest to własność prywatna.

Opis

Murowany i otynkowany, parterowy dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta. Po obu stronach budynku umieszczono płaskie, prosto zamknięte ryzality. Od frontu znajduje się duży, przeszklony ganek z półwtopionymi kolumienkami. Elewacje, z prostokątnymi oknami w obwódkach gzymsowych, ujęto boniowaniem. Całość nakryto dachem mansardowym. Główne wejście prowadzi do reprezentacyjnej klatki schodowej i salonu. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości dawnego parku. Zachowały się także niektóre zabudowania folwarczne: oficyna, czworaki, stajnia i spichlerz.

Ciekawostki

  • Zachowany dwór należał do jednego z najstarszych majątków ziemskich na terenie powiatu szczycieńskiego.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 276.
  2. Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn : Remix : Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 39-40.

Zobacz też

  • Elganowo: barokowy dwór z XVIII wieku, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl [dostęp 18.02.2014 r.]