Zespół Pieśni i Tańca Iławianie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:58, 10 gru 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (stronę Zespół Pieśni i Tańca „Iławianie” przeniósł do Zespół Pieśni i Tańca Iławianie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Czesław Wasiłowski
Źródło: muzykailawa.w.interia.pl
Ponowne spotkanie zespołu podczas zjazdu w 2010 r.
Źródło: ilawa.wm.pl

Zespół działający w Iławie w latach 1968-1976.

Historia

Zespół „Iławianie” założył w 1968 r. przy świetlicy Iławskich Zakładów Naprawy Samochodów Stanisław Suchwałko, kierownik świetlicy, który pełnił również funkcję kierownika zespołu. Choreografem „Iławian” była Jadwiga Meyka, nauczycielką śpiewu Ewa Wojnicka, a kierownikiem muzycznym Sławomir Radziszewski.
Do zespołu należało około 50 osób z Iławy i okolic.

Działalność

W repertuarze zespołu znajdowały się spektakle i widowiska popularyzujące kulturę ludową Warmii i Mazur. Na początku działalności zespół przygotował przedstawienia „Prządki Warmińskie” i „Wesele Warmińskie” oraz widowisko „Świeczka”, z którymi występował zarówno na scenach iławskich, jak i w Olsztynie oraz innych miejscowościach województwa. Kolejną propozycją repertuarową zespołu było widowisko folklorystyczne „Zapust”.
Zespół zdobył ogromną popularność, występował nie tylko w kraju, ale również zagranicą – współpracował z przedsiębiorstwem rozrywkowym „Estrada”, brał udział m.in. w Ogólnopolskich Zjazdach Turystycznych w Piławkach oraz festiwalu folklorystycznych zespołów tanecznych w Nagykallo na Węgrzech (1976).

Nagrody i wyróżnienia

  1. Festiwal folklorystycznych zespołów tanecznych w Nagykallo (Węgry, 1976)
    • I miejsce

Bibliografia

  1. Niesiobędzki, Wiesław: Zespół pieśni i tańca „Iławianie” / Wiesław Niesiobędzki. – Il. // „Echo Iławy”. – 2009, nr 10, s. 3.

Zobacz też