Europejska Sieć Muzeów Pól Bitewnych

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:50, 6 lis 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot.: Piotr Rosztajn, Szymon Drej
Źródło: http://muzeumkolobrzeg.com.pl

Zainicjowany w 2010 r. międzynarodowy projekt kulturalny, realizowany przez muzealników z Polski (w tym województwa warmińsko-mazurskiego), Czech, Niemiec i Rosji.

Cele

Główną ideą projektu jest wzajemna promocja obiektów muzealnych, stworzonych w miejscach dawnych bitew. Poza tym taka oficjalna inicjatywa ma również ułatwić międzynarodową współpracę podczas organizacji wystaw czy historycznych imprez plenerowych[1] oraz wymianie kadry naukowej.

Opis

Porozumienie o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych zostało podpisane w Stębarku pod Grunwaldem w trakcie Konferencji Naukowej „Grunwald i inne muzea pobitewne w Europie” (12-13 października 2010 r., w siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie). W konferencji uczestniczyli przedstawiciele siedmiu instytucji muzealnych, czyli Muzeum w Sankt Petersburgu (Rosja), Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, Muzeum Brnenska (Czechy), Muzeum Historyczno-Artystycznego w Kaliningradzie (Rosja) i Muzeum Kulikowe Pole (Rosja), Varus Battle Museum (Niemcy) oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Porozumienie zostało podpisane drugiego dnia konferencji. Obecnie sieć muzeów jest jeszcze niesformalizowana i czeka na kolejne instytucje, które zechcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

Bibliografia

  1. TK: Grunwald z Austerlitz w sieci muzeów pobitewnych / TK // „Gazeta Wyborcza”. - 2010, nr 241, dod. „Olsztyn”, s. 1.
  2. Mazgal, Ewa: Od Kulikowego Pola do Grunwaldu : muzea na polach, gdzie kiedyś rozstrzygnęły się losy narodów / Ewa Mazgal // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 240, s. 7.

Przypisy

  1. Np. organizacja rocznic i inscenizacji wielkich bitew historycznych: bitwy grunwaldzkiej 1410 r., bitwy pod Austerlitz z 1805 r. – Muzeum z Brna, bitwy w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. między Germanami a Rzymianami – Battle Museum.