Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Lesinach Wielkich
Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w połowie XIX wieku.
Lokalizacja
Kościół został wybudowany na niewielkim wzniesieniu w centrum wsi Lesiny Wielkie (niem. Groβ Leschienen). Wieś położona jest w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.
Historia
Świątynia została wzniesiona w latach 1858-1859 z inicjatywy księdza Walentego Tolksdorfa. Autorem jej projektu był architekt von Gutzow z Nidzicy. Konsekracji kościoła ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny dokonał 7 października 1869 roku biskup Filip Krementz.
Opis
Jest to kościół orientowany, jednonawowy, murowany z cegły, otynkowany. Wzniesiono go na rzucie wydłużonego prostokąta w stylu eklektycznym: jego bryła posiada proporcje właściwe architekturze klasycyzującej, natomiast zastosowane detale nawiązują do angielskiego neogotyku. Od strony zachodniej znajduje się smukła wieża z cylindrycznym aneksem mieszczącym klatkę schodową, zwieńczona iglicą z krzyżem, od wschodu trójboczne prezbiterium. Korpus budowli został oszkarpowany, w jego ścianach umieszczono szereg ostrołukowych okien, a całość przykryto dwuspadowym dachem. Obok kościoła znajduje się budynek plebani, wzniesiony pod koniec XIX wieku.
Wyposażenie
Wystrój i wyposażenie wnętrza jest jednolite (z końca XIX wieku) i utrzymane w stylu neogotyckim. Składają się na nie: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona, chór muzyczny oraz zespół ławek i konfesjonałów. Na ambonie umieszczone zostały intarsjowane symbole czterech ewangelistów. W kościele znajduje się także masywny krucyfiks w formie drzewa życia, umieszczony w kruchcie podwieżowej oraz Stacje Drogi Krzyżowej prezentujące XIX-wieczne malarstwo akademickie.
Zobacz też
Walenty Tolksdorf Filip Krementz
Ciekawostki
- Inicjatora budowy kościoła, księdza Walentego Tolksdorfa, Warmiaka, określano mianem „Apostoła Mazur”, gdyż dzięki jego działalności powstało na Mazurach kilka katolickich kościołów. Pierwszym od czasów reformacji był kościół w Lesinach Wielkich.
Bibliografia
- Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 226-227.
- Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn : Remix; Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 69.