100-lecie Urodzin i 50-lecie Śmierci Seweryna Pieniężnego
Rozbudowane obchody jubileuszowe, zorganizowane w dniach 23-24 lutego 1990 r. na terenie miasta Olsztyna.
Organizator
Koordynator
- Irena Mierzejewska-Grabowska (przewodnicząca WRN)
Opis
Opisywane obchody celebrowano szczególnie uroczyście, ze względu na podwójna rocznicę, związaną z biografią Seweryna Pieniężnego. Organizacją obchodów zajął się specjalnie powołany Społeczny Komitet Obchodów „100-lecia Urodzin i 50-lecia Śmierci redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, Wielkiego Polaka i Obrońcy Polskości”[1]. Seweryn Pieniężny (urodzony 25 lutego 1890 r. w Olsztynie, zmarł 24 lutego 1940 r. w obozie koncentracyjnym Hohenbruch) miał nieocenione zasługi dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Był regionalnym działaczem społecznym i oświatowym, dziennikarzem i samorządowcem, nieodmiennie popularyzującym idee świadomości narodowej oraz zachowania czystości języka. Opisywane obchody miały charakter zarówno artystyczny jak i popularnonaukowy.
Przebieg
23 lutego
- 17.00 – wieczór zamkowy w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – sesja poświęcona Pieniężnemu z udziałem regionalnego środowiska historyków
24 lutego
- 9.30 – uroczysta msza święta koncelebrowana w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba
- 12.00 – złożenie wieńców na grobie Pieniężnego na cmentarzu komunalnym (ul. Poprzeczna)
- 17.00 – uroczysty koncert w wykonaniu Tadeusza Chmielewskiego (fortepian) oraz Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” (pod kierunkiem Janusza Wilińskiego).
Przypisy
- ↑ Fragment z zaproszenia na uroczystości obchodowe (ze zbiorów dokumentów życia społecznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.