Chrzcielnica z kościoła pw. św. Mikołaja w Elblągu
Zabytkowy element wyposażenia kościoła pw. św. Mikołaja w Elblągu, wykonany w 1387 roku.
Spis treści
Historia
Pierwszą chrzcielnicą, w budowanym od połowy XIII wieku kościele pw. św. Mikołaja w Elblągu, była chrzcielnica gotlandzka. Po zakończeniu pierwszego okresu rozbudowy świątyni, w 1387 roku. zastąpiono ją dziełem elbląskiego odlewnika w brązie mistrza Bernhausera. Dotychczasową chrzcielnicę przeniesiono wówczas do flisackiego kościoła pod wezwaniem św. Jakuba.[1] Fundatorami nowej chrzcielnicy był burmistrz Gerard i proboszcz Johann Dumlingburg.
Opis
Kielichowata chrzcielnica została wykonana w brązie. Ma wysokość 115 cm i pokrywają ją liczne płaskorzeźby. Czaszę podtrzymuje osiem leżących lwów, na których grzbietach spoczywa ośmioboczny nodus. Przedstawiono w nim ośmiu proroków Starego Testamentu zapowiadających przyjście Zbawiciela. Również ośmioboczna czasza podzielona została na pola, na których umieszczono reliefy scen: Zaślubiny Marii, Zwiastowanie, Nawiedzenie, Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli, Ofiarowanie w świątyni, Chrzest Chrystusa, Chrystus i Maryja w majestacie. Całość zwieńczona została podwójnymi i potrójnymi arkadami gotyckimi. Czaszę okala napis w języku niemieckim: „Po narodzeniu naszego Pana w 1387 r. chrzcielnicę wykonał mistrz Bernhuser za plebana Jana Dumlingburga i burmistrza Gerarda”. Przykrywa chrzcielnicy zaginęła po pożarze w 1777 roku.
Bibliografia
- Tomczyk, Ryszard: Bedeker elbląski / Ryszard Tomczyk. – Gdańsk : Polnord-Oskar, 2000. – S. 101-105.
Przypisy
- ↑ Dziś chrzcielnica znajduje się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.
Zobacz też
- Katedra p.w. Św. Mikołaja z Miry w Elblągu, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zabytki.mazury.pl [dostęp 09.10.2013 r.]