Kościół pw. św. Walentego i św. Jakuba w Lipowcu
Zabytek architektury sakralnej wzniesiony pod koniec XIX wieku.
Spis treści
Lokalizacja
Kościół został wybudowany na terenie wsi Lipowiec (niem. Lipowitz, od 1932 roku Lindenort). Wieś położona jest w gminie Szczytno, w powiecie szczycieńskim.
Historia
Świątynia została wzniesiona w 1892 roku z inicjatywy księdza Walentego Tolksdorfa. Jej projektantem był architekt F. Heitmann z Królewca. Konsekracji świątyni dokonał biskup Andrzej Thiel w 1896 roku.
Opis
Jest to kościół neogotycki, murowany z czerwonej cegły, nieotynkowany. Składa się z salowego korpusu i trzykondygnacyjnej wieży zwieńczonej szczytami schodkowymi i spiczastym hełmem ostrosłupowym. W przyziemiu wieży znajduje się krucha, do której wiedzie portal ostrołukowy. Korpus budowli opięto szkarpami, a jego ściany poprzedzielane zostały ostrołukowymi oknami. Całość przykryto dwuspadowym dachem z dachówki. W murze fundamentów od strony północnej, w granitowym bloku wykute zostały inicjały budowniczego oraz data budowy „BWT 1892”.
Wyposażenie
Wystrój i wyposażenie wnętrza jest jednolite (z końca XIX wieku) i utrzymane w stylu neogotyckim. Składają się na nie: ołtarz główny z otaczającą go balustradą, ambona z przedstawieniami Jezusa i ewangelistów, prospekt organowy i chór muzyczny, konfesjonał oraz nasycone świetlistymi barwami witraże w prezbiterium (w środkowym oknie Baranek Boży, po bokach Jezus z sercem gorejącym i Maria z sercem przebitym siedmioma mieczami).
Bibliografia
- Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 220.
- Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn : Remix; Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 72.
Zobacz też
- Lipowiec: zabytkowa ulicówka, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl [dostęp 10.12.2013 r.]