Pałac w Osiece

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 22:51, 14 gru 2013 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „thumb|right|200px|Źródło: [http://mojemazury.pl/69902,Osieka-palac-z-XIX-wieku.html#axzz2jOsPTMuj www.mojemazury.pl] [[Image: pa…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. R. Suberlak. Pałac przed pracami konserwatorskimi. Około 1995 roku.
Źródło: K. Soczewica, Uratowane, „Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski” R. 2 (2000), s. 159.

Zabytek architektury wzniesiony w połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Pałac został wybudowany we wsi Osieka, w odległości 250 metrów od drogi OlsztynBezledy, 4 kilometry na południowy zachód od Bartoszyc.

Historia

Pałac był jednym z elementów zespołu folwarczno-parkowego, szlacheckiego majątku, który istniał w tym miejscu od XVI wieku. Sam budynek został wzniesiony w 1861 roku przez Otto von Prinza, ówczesnego właściciela posiadłości. W kolejnych latach jego posiadaczami byli m.in. rodzina Kurowskich, hrabia Wiliam Schoulz von Ascheraden, rodzina Richterów oraz rodzina Wegel. Po II wojnie światowej, do lat 60-tych, budynek był własnością Urzędu Gminy w Bartoszycach. Kolejno zaadaptowano go na potrzeby szkoły podstawowej i świetlicy, a następnie mieściło się w nim Koło Gospodyń Wiejskich. Jeszcze na początku lat 90-tych w pałacu były mieszkania pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego i organizowano tam dyskoteki. W 1994 roku budynek został sprzedany osobie prywatnej. W kolejnych latach przeprowadzono w nim kapitalny remont. W dniu dzisiejszym znajduje się tam hotel.

Opis

Pałac został wzniesiony w stylu włoskiego renesansu, na planie zbliżonym do prostokąta. Jest to budowla jednokondygnacyjna, o nieregularnej, zwartej bryle, na którą składają się dwukondygnacyjne skrzydło północne, korpus główny ze skrzydłem południowym, jednokondygnacyjny łącznik pomiędzy parterem i pierwszym piętrem oraz trójkondygnacyjna wieża, nakryta czterospadowym daszkiem, w południowo-zachodnim narożniku. Dodatkowo bryłę urozmaicają ryzality dwóch klatek schodowych: głównej w elewacji południowej i kuchennej w elewacji północnej. Okna zostały zamknięte odcinkowo i półkoliście i ozdobione odcinkami gzymsu w nadłuczach. Wieżę i szczyty ryzalitów ozdobiono gzymsem arkadkowym. Rezydencję otacza ogród ze stawami, nieopodal znajduje się park w stylu angielskim.

Ciekawostki

  • Nowy właściciel budynku, zainspirowany odkrytą w trakcie prac remontowych inskrypcją, wykonaną na kamieniu fundamentowym wieży „O.v.Prinz”, nadał hotelowi nazwę „Biały Książę – 1861”.
  • W 2000 roku pałac otrzymał nagrodę w konkursie „Zabytek zadbany”, zorganizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich: dobra utracone czy ocalone / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. - Olsztyn : Wspólnota Kulturowa Borussia, 1999. – S. 154-156.
  2. Soczewica, Katarzyna: Uratowane / Katarzyna Soczewica // „Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski”. – R. 2 (2000), s. 157-167.
  3. Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. - Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 153.

Zobacz też

  • Osieka: pałac z XIX wieku, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mojemazury.pl [dostęp 02.11.2013 r.]