Jerzy Bauer
(1925- ) – działacz społeczny, harcerz, autor pamiętników
Biografia
Urodził się w 1925 r. w Ostrowiu Mazowieckim, w rodzinie Konstantego i Zofii z Kulickich o bogatych tradycjach patriotycznych. W latach młodzieńczych aktywnie uczestniczył w Związku Harcerstwa polskiego. W 1939 r. jako piętnastoletni chłopiec czynnie uczestniczył w Wojennym pogotowiu Harcerskim. W okresie okupacji niemieckiej, przez trzy lata pracował jako robotnik przymusowy na kolei. Jednocześnie uczestniczył w konspiracyjnej działalności Armii Krajowej. Walczył w oddziale partyzanckim 8 kompanii III batalionu pułku piechoty AK w Obwodzie „Opocznik”, na terenie Puszczy białej. W 1944 r. uczestniczył w Akcji „Burza” – bitwa z Niemcami pod Jarząbką i Pecyną. W styczniu 1945 r. został wcielony do II Armii Wojska Polskiego i brał udział w wyzwalaniu południowo-zachodnich ziem Polski. Służbę w wojsku polskim zakończył w grudniu 1946 r. w Marynarce Wojennej. Po powrocie z wojska osiadł w Ełku (ze względu na bliskość rodziny – siostra z mężem). W 1952 r. ożenił się z Jadwigą z domu Loncik, również harcerką, działaczką społeczną na rzecz młodzieży. W tym samym roku zmienił zawód. Został menedżerem w zakładach gospodarczych. Równocześnie uzupełniał wykształcenie. W 1972 r. uzyskał dyplom magistra ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Przez 27 lat pracował na stanowiskach kierowniczych. Na emeryturę przeszedł w 1990 r.
Działalność
W 1947 r. podjął pracę referenta w Zarządzie Miejskim w Ełku. Rok później został zatrudniony w Starostwie Powiatowym w Ełku. Poza praca zawodową aktywnie działał jako instruktor-referent w Harcerskiej Służbie Informacyjnej Komendy Mazurskiego Hufca Harcerzy w Ełku. Był członkiem redakcji Biuletynu Informacyjnego „Na Mazurskim Szlaku”. Jego pasją był śpiew. Jako amator wokalistyki osiągał znaczące sukcesy. Po przejściu na emeryturę nadal działał społecznie. Udzielał się w organizacjach:
- Harcerski Krąg Seniorów
- Towarzystwo Miłośników Ełku
- Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna
Jest autorem wspomnień napisanych na konkurs zorganizowany w 2003 r. przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku ph. „Mazury były moim domem i życiem”. Pisze w nich: „Dziś Ełk, którego mieszkańcami i ja i moja rodzina zostaliśmy z własnego wyboru, jest i zawsze pozostanie miastem najpiękniejszym, a Mazury – Ziemią, w której dopatrzyć się można wielu podobieństw do Ziemi kurpiowskiej, borów mazowieckich i Puszczy Białej...”[1] Został także laureatem I nagrody w Konkursie Literackim im. Ireny Tamary Misztal „Prosto z serca” w 2005 r. za pracę Początek drogi. W 2009 r. w kolejnej edycji Konkursu „Prosto z serca” wywalczył II miejsce za utwór O krok od szczęścia.
Nagrody i odznaczenia
W wyrazie uznania dla pracy zawodowej i społecznej otrzymał:
- Krzyż Walecznych
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Partyzancki
- Krzyż Armii Krajowej
- Medal za Wojnę Obronną 1939 r. Odznaka Akcji „Burza”
- Medal Zwycięstwa i Wolności
- Medal za Udział w Walkach o Berlin
- Medal „Rodła”
- Krzyż Zasługi dla ZHP z rozetą z mieczami
- Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP
- Odznaka Zasłużony Białostocczyźnie
- Odznaka Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego
Bibliografia
- Bobowik, Alfons: Historia polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach / Alfons Bobowik. – Ełk : Mazurskie Towarzystwo Naukowe, 2011. – S. 184-185.
Przypisy
- ↑ Alfons Bobowik, Historia polskich dzieci..., s. 185.